Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruroja

CMK Mahkemece Atanan Ceza Avukatı Nedir ?

07.10.2020
CMK Mahkemece Atanan Ceza Avukatı Nedir ?

Ceza davalarında ceza sanıkları her zaman bir avukat hakkına sahiptir ve eğer kendi imkanlarıyla avukat temin edebilme şansı bulunmuyorsa, mahkeme bir tane ceza avukatı görevlendirecek ve avuakt yardımı sağlayacaktır. Böyle bir avukata mahkeme tarafından atanan bir avukat veya bir cmk ceza avukatı toplumca denilmektedir.. Mahkeme tarafından atanan veya cmk ceza avukatları, ceza hukuku işlemleri sırasında ceza davasını temsil etmek için devlet tarafından atanır.

Mahkemenin atadığı avukatları çeşitli görevleri gerçekleştirmek, ama bunlarla sınırlı olmamak üzere :

  • Formüle ettikleri yasal savunma teorilerini kullanarak mahkeme önünde savunma davasını tartışmak;
  • Her vakanın belirli gerçeklerini analiz etmek;
  • Davalıya yasal tavsiye vermek

gibi görevleri icra ederler.

 

Türk hukuk kanunlarına göre, ceza sanıklarına kendi avukatlarını tutmayı göze alamazlarsa bir avukat verilmelidir. Bunun nedeni, davalının kendilerini ve haklarını savunan profesyonel bir savunucuya sahip olması adil olmasıdır. Genel olarak konuşursak, mahkeme tarafından atanan avukatlar ücretsizdir, ancak sanığın bazı durumlarda talep etmesine gerek kalmaksızın mahkemece kendiliğinden atanabilir.

CMK Ceza Avukatı Nasıl Talep Edilir ?

CMK m. 150/2-3’de; “Müdafii bulunmayan şüpheli veya sanık; çocuk, kendisini savunamayacak derecede malul veya sağır ve dilsiz ise, istemi aranmaksızın bir müdafii görevlendirilir.

şeklindedir. Ayrıca ;

Alt sınırı beş yıldan fazla hapis cezasını gerektiren suçlardan dolayı yapılan soruşturma ve kovuşturmada ikinci fıkra hükmü uygulanır.” ifadelerine yer verilerek, soruşturma ve kovuşturma evrelerinde şüpheliye ve sanığa hukuki yardımda bulunması için zorunlu müdafilik usulü öngörülmüştür. Müdafiin hukuki yardımından yaralanmanın zorunlu olduğu haller, CMK m.101/ ile m.150/2-3’de sayılmıştır. Bunun dışında; ortada CMK m.150/2-3 veya başka bir yasal zorunluluk olmadıkça (tutuklu avukat talebinde bulanabilir), tutuklunun dosyaya erişim ve savunmasını hazırlama zorluğu dikkate alınarak, kanun koyucu düzenlemediği halde tutuklunun her durumda kendisini avukatla temsil etme ve savunma hakkı zorunluluğu getirilemez

 

İlgili Makaleler :

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.
× Whatsapp