Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruroja

İş Hukuku Avukatı

26.07.2019
İş Hukuku Avukatı

Sosyal ve ekonomik hayatın en önemlilerinden İş Kanunu 4857 sayılı kanun numarasıyla yayımlanmıştır.  İş Kanunun amacı işverenler ile bir iş sözleşmesine dayanarak çalıştırılan işçilerin çalışma şartları ve çalışma ortamına ilişkin hak ve sorumluluklarını düzenlemektir.

İş Avukatı Nedir ?

İş avukatı tanımı kanunumuzda bulunmamaktadır. Böyle bir spesifik bir alan dalı yurtdışında bulunmasına karşın ülkemizde hukuk nosyonu almış baroya kayıtlı her avukat iş hukuku avukatlığı yani insanların tabiriyle iş avukatlığı yapabilirler. Burada iş avukatı kelimesiyle asıl vurgulanmak istenen husus avukatın daha çok ilgilendiği ve uyuşmazlık konularında tecrübe sahibi olduğu alanın iş hukuku alanı olmasıdır. Bu bağlamda iş hukuku avukatı, işçi avukatı gibi bir ayrım bulunmamaktadır.

İş Hukukunda İş İlişkisi Nedir ?

Bir iş sözleşmesine dayanarak çalışan gerçek kişiye işçi, işçi çalıştıran gerçek veya tüzel kişiye yahut tüzel kişiliği olmayan kurum ve kuruluşlara işveren, işçi ile işveren arasında kurulan ilişkiye iş ilişkisi denir.

İş Hukukuna Göre İşyeri Nedir ?

Uyuşmazlığın taraflarından birisi işveren diğeri ise işçi peki iş hukukuna göre işyeri olarak tanımlanacak aslında uyuşmazlığın detayında oldukça da önem gösteren bu tanımın alanı ne diye merak ettiğimizde ;

İşveren tarafından mal veya hizmet üretmek amacıyla maddî olan ve olmayan unsurlar ile işçinin birlikte örgütlendiği birime işyeri denir.

İşverenin işyerinde ürettiği mal veya hizmet ile nitelik yönünden bağlılığı bulunan ve aynı yönetim altında örgütlenen yerler (işyerine bağlı yerler) ile dinlenme, çocuk emzirme, yemek, uyku, yıkanma, muayene ve bakım, beden ve meslekî eğitim ve avlu gibi diğer eklentiler ve araçlar da işyerinden sayılır.

İşyeri, işyerine bağlı yerler, eklentiler ve araçlar ile oluşturulan iş organizasyonu kapsamında bir bütündür.

İş Mahkemelerinde En Çok Açılan Davalar

İş mahkemelerine dava açmadan önce arabuluculuk şartı getirilmiş olsa da yinede iş mahkemelerini meşgul eden davalar genelde ;

İş Mahkemelerinde en çok açılan davalar ve çalışma ilişkisinden yahut iş akdinin feshinden kaynaklanan alacak ve tazminat davalarıdır. Bu tür davalarda,ücret alacağı, fazla mesai ücreti alacağı, yıllık ücretli izin alacağı,hafta tatili ve genel tatil ücreti alacağı ile ihbar tazminatı ve kıdem tazminatı talep edilir.

  •   Hizmet Tespiti Davaları

İş mahkemelerinde en çok rastlanan dava türlerinden biri de Hizmet Tespiti Davaları‘dır. Sosyal Güvenlik Kurumu aleyhine açılan bu davalarda, çalışanlar, işverenlerince sigortasız olarak çalıştırıldıkları hizmet sürelerini Sosyal Güvenlik Hukuku yönünden sigortalı hale getirilebilmektedirler.

4773 sayılı Kanun` un getirdiği yeniliklerden biri de iş güvencesi kavramı ve işe iade davasıdır. Bu yasayla yapılan önemli değişikliklerden biri belirsiz süreli hizmet akdini sona erdirmek isteyen işverene, akdi sona erdirilmesine ilişkin ‘geçerli bir neden’ gösterme zorunluluğunun getirilmesidir. İşverenin işçinin iş akdini feshetmek için geçerli bir nedeni yoksa, işçi, iş mahkemesinde açacağı bir davayla feshin geçersizliğini tespit ve işe iadesinin sağlanmasını talep etme hakkına sahip olacaktır.  İşe iade davası açmak için gerekli şartları ilgi yazımızdan bulabilirsiniz.

İş Sözleşmesi Şirketler için Avantajı

Ekonomik bunalım yaşayan çoğu şirket iflas aşamasına geldiğinde daha çok iş avukatı ve ticaret avukatlarıyla irtibata geçip süreci hafifletmeye yönelik adımlar atmaya kalkar. Ancak şirketler, iş avukatı vasıtasıyla iş sözleşmelerini ve diğer bütün ticari sözleşmelerini gözden geçirmiş olmaları durumunda bu şirketler, yaşayacağı ekonomik krizi daha az sancıyla atlatmaktadır. Çünkü henüz ülkemizde ticaret ve iş hukukunu tam olarak kavramadan üstü kapalı sözleşmelerin daha sonra telafisi olmayan sonuçlarla karşılaşıldığı süreçleri görmekteyiz. İş hukuku avukatının şirketler nezdinde sağlayacağı faydalar;

  • İş hukuku avukatı firmalara karşılaşacağı riskleri belirler ve buna göre danışmanlık sağlar.
  • İş güvenliğinin oluşturulmasında süreci baştan takip eder ve gerekli şartları hazırlar.
  • İş yerinin anlaşmalarını gözden geçirir ve daha sonra oluşacak problemlerin teşhisini yaparak önceden hazırlık yapılmasına imkan verir. İşçi veren sözleşmelerini düzenler.
  • İş kanunundan dolayı doğabilecek olumsuzluklarda çözümleyici rol oynar.
  • İşçiler ve diğer iş davaları nezdinde açılmış derdest dosyaları takibini sağlar.
  • İş hukuku konularında yeni düzenlemelerin takibi sağlayıp şirketlerin bu kanun ve yönetmeliklere göre entegresi hususunda bilgilendirmeler yapar.
  • Sosyal Güvenlik Kurumu kanunu kapsamındaki uyuşmazlıklara çözüm bulur.
  • Kıdem tazminatı, ihbar tazminatı gibi ödemelerin hesaplamasını ve işçi ve işveren arasında köprü görevi görür.

İş Mahkemesi Avukatı Arıyorum.

İş mahkemesi avukatı arıyorum sorularının cevabını yukarıda belirttiğimiz hususlarda tecrübe kazanmış avukatlar aracılığı de yapabilirsiniz.

Öncelikle belirtmek gerekir ki iş avukatı olarak dosyada görev alacak avukat; müvekkillerinin iş hukukundan kaynaklanan bireysel veya kurumsal ihtiyaçları doğrultusunda çalışıp işçi ve işveren arasında imzalanacak  iş sözleşmelerin düzenlenmesi, müzakere edilmesi, kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve işveren işçi sözleşmelerin feshi, yıllık ücretli izinlerin kullandırılması, fazla mesai ücretleri ve işçilik alacaklarının hesaplanması bakımından doğacak ihtilafların giderilmesi hususunda çalışma yapacaktır.

İş Hukuku Avukatlık Ücreti

Sözleşmeli şirketler için verilecek avukatlık ücreti şirket ile avukat arasında yapılacak sözleşme ile belirlenebilir. İşçi alacakları yönünden avukatlık ücreti de aynı şekilde müvekkil ile sözleşme ile belirlenir. Ancak Avukatlık Asgari Ücret Tarifelerinin incelenip bu davalardan kıyasla ücretin ne olacağı yönünde bilgi alınabilir.

İş avukatlığı veya iş hukuku üzerine danışmanlık almak için telefon aracılığı ile avukatlara 1 soru sorucam şeklinde teklifler maalesef kabul edilmeyecektir. Şunu unutmayın ki avukatların bağlı bulunduğu bir meslek örgütü bulunmakta ve burada meslek etik kurallar çerçevesinde görevlerini ifa etmektedirler. Hiçbir avukat ücretsiz danışmanlık veremez. Bu sebeple bir probleminiz bulunması halinde iş hukuku avukatlarıyla görüşüp danışmanlık ücretini öğrendikten sonra randevu alıp bilgi almanız hem sizin hem de çalışma yapmak istediğiniz avukatlar açısından daha doğru bir yol olacaktır.

İş Hukuku Avukatı Tavsiye

İş hukuku üzerine davası olan insanlar genelde en iyi iş avukatı arayışı şeklinde arayışa geçmektedirler. Çevresinde iş hukuku avukatı tavsiye arayan bu kişiler daha önce çalışmadıkları kimselere sadece tavsiye üzerinde görüştüğü için bu kimi zaman avataj yerine dezavantajda oluşturabilmektedir. Bunun için öncesinde avukat ile iletişime geçip iş hukuku konusunda anlaşmazlığı anlattıktan sonra iş avukatını da tanımakta fayda vardır. Kendi tecrübelerinizi hiçe saymayın.

İş Avukatı İstanbul ( Adliyelerin Yetkileri )

Kartal, Maltepe, Pendik, Sancaktepe, Sultanbeyli, Üsküdar, Beykoz, Şile, Tuzla, Çekmeköy, Kadıköy, Küçükyalı, Bostancı, Ataşehir, Ümraniye ve Adalar ilçelerinin bağlı olduğu İstanbul Anadolu Adliyesine bağlıdır.

Zeytinburnu, Esenler, Bakırköy, Bahçelievler, Bağcılar, Güngören gibi semtler Bakırköy Adliyesi yetkilidir.

Esenyurt, Beylikdüzü gibi semtler Büyükçekmece Adliyesi yetki alanındadır.

Çağlayan, Kağıthane, Şişli, Sarıyer, Fatih, Eyüp, Eminönü, Beşiktaş, Bayrampaşa gibi ilçeler ise İstanbul Adliyesi ( Çağlayan Adliyesi ) ‘ne bağlıdır. İstanbul sınırları içerisinde bir iş avukatı işçi avukatı ile bu adliyelerdeki anlaşmazlıkların takibini yapabilecektir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.
× Whatsapp