Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruroja

Sıfır Araç İadesi – Ayıplı Araç İadesi

11.12.2019
Sıfır Araç İadesi – Ayıplı Araç İadesi

Sıfır Araç Para İadesi

Tüketiciler, sıfır kilometre araç almak için ülkemizde maalesef ötv, kdv yüksek vergi külfetlerine katlanarak daha temiz, güven içinde kullanacakları araç, otomobil satın almaktadır.  Tüketicilerin, sıfır araçta bedel iadesi, sonradan ayıplı olduğu anlaşılan araç bedel iadesi hususunda bilgilendirmek üzere bu yazıyı kaleme aldık.

Ayıplı Aracın İadesi – Bedel İadesi Şartlar

Tüketicilerin, ayıplı araçlarda Tüketici Koruma Hakkındaki Kanun hükümlerine göre seçimlik hakları bulunmaktadır.  Ülkemizde ne yazık ki şirketler tüketicileri bilgilendirme ve aydınlatma yükümlülüklerini tam olarak yerine getirmemiş olmalarından kaynaklı seçimlik haklarından sadece onarım hakkı varmış gibi davranmaktadırlar. Halbuki TKHK Madde 11 göre tüketicilerin ayıplı maldan ötürü kullanabileceği dört seçimlik hakkı vardır ;

MADDE 11-(1) Malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketici;
a) Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme ( satış bedelini iade talebi)

Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.

sıfır aracı satın aldık diyelim ve 20 bin kilometrede kullandık ve birde sonra aracın çok ufak bir bölümünde lokal boya tespitini yaptık. Bu lokal boyanın masrafı 1000tl – 1500 tl civarında bir rakam ise bu halde aracın iadesini talep etmek hakkın kötüye kullanılmasını teşkil edecektir. Ancak 20 bin kilometrede de olsa garanti süresi içerisinde lokal boyanın ön kaputun genelinde olmuş olması halinde aracın satışı sırası bu durum sorun yaratacağı hesap edilerek aracın iadesini talep edilebilir. Bu durum araç konusunda bir bilirkişi görevlendirilerek hasar bedeli tespit edilir. Sonrasında ise fatura tutarı ile aracın hasarı tutarı değerlendirilir. Fatura tutarına göre miktar çok az ise bu durumda iadesi gerçekleştirilebilmektedir.

Sıfır Araç Aldım İade Yerine Onarım Zorunlu mudur?

Sıfır araç otomobil dahil hemen hemen tüm ürünlerde servise götürdüğümüz zaman arızanın veya ayıbın yada hatanın kullanıcı kaynaklı olduğunu söylerler ve bu durumda aracın değişiminin yapılamayacağı, para iadesinin söz konusu olmadığını sadece onarım yapılabileceğini söylerler. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi tüketicilerin bu şekilde bir yönlendirmeyi kabul etme zorunluluğu bulunmamaktadır. Servise aracı götürdüğünüz zaman teslim fişlerine onarım talebiniz veya iade talebinizi iletir şekilde belirtmeniz ve bir örneğini almanız bu hususta çok önemlidir.

Sıfır Araç İadesi Kime Karşı Yapılır Sorumluluk?

Sıfır araç otomobil iadesi hususunda sadece ayıplı otomobilinin satışının yapıldığı kişiye karşı yapılır. Sözleşmeden dönme sebebiyle” yapılan bu iade türünde üretici veya ithalatçı sorumlu olmayacaktır. Sadece satıcı sorumlu tutulacaktır.

Onarım Sonrası Araç İadesi Talebinde Sorumlular

4 seçimlik haktan diğeri de onarım sonrası araç iadesi yoludur. Eğer ki sözleşmeden dönme yolunu değilde ilk aşamada onarım hakkını kullanıldıysa, garanti süresi içinde bu araç tekrar arızalandıysa, tamiri için gereken azami sürenin aşılması, tamirinin mümkün olmadığının bir raporla belirlenmesi durumlarında; tüketicilermalın bedel iadesini, ayıp oranında bedel indirimini veya imkân varsa malın ayıpsız misli ile değiştirilmesini satıcıdan talep edebilir. İşte bu kez satıcı tüketicinin talebini reddetmesi halinde, tüketici bu bedeli hem üreticiden, hem ihracatçıdan hemde satıcıdan talep edebilir. Satıcı, ihracatçı ve üretici müteselsilen sorumludur.

Ayıplı Araç Bedeli Ne Zaman Ödenir ?

Sözleşmeden dönme yoluyla tüketicinin başvurduğu bu haktan itibaren satıcı, tüketiciye ait bedeli ödemekle yükümlüdür.  Tüketicinin, satıcıya yapmış olduğu yazılı bildirim ile birlikte satıcı artık temerrüte düşmüştür.  Diğer seçimlik haklar olan onarım hakkı ve araç değiştirme hakkında, satıcıya ve diğer sorumlular verilen süre bu hüküm geçerli değildir.

Ayıplı Araç İade Bedelinde Faiz

Tüketici, sözleşmeden döndüğü söz konusu otomobil/aracı kullanmaya devam ediyorsa faiz talebi yerinde olmayacaktır. Ancak tüketici, servise aracı teslim ettikten sonra sözleşmeden döndüğünü bildirdiyse faiz talebi dikkati alınacaktır.  Hatta tüketici bu suretle, iyi niyet kuralları dahilinde aynı değerinde bir kiralama yaptıysa bu bedelleri dahi talep etme hakkına sahip olabilmelidir.

Ayıplı Araç İade İspat

Sıfır araç alındığında eğer ki gözle görülebilecek bir hasar söz konusuysa bu durumu kullanıcı tarafından bilinerek aldığı kabul edilir. Ancak tüketiciden o ayıbın kendisinden bilinmesinin beklenmediği durumlar açısında bir ayıp söz konusuysa malın teslim tarihinden itibaren 6 ay içinde ortaya çıkan ayıbın teslim tarihinde varolduğu kabul edilir.Bu durumdamalın ayıplı olmadığının ispatı satıcıya aittir. Bu karine, malın veya ayıbın niteliği ile bağdaşmıyor ise uygulanmaz.

Araç İadesi Talep Tutarı Ne Kadar Olmalıdır

Mahkemeler taleple bağlıdır. Bu sebeple satın alınmış olan ayıplı aracın iadesi davasında görülmekte olan davada davacı tüm taleplerini belirtmelidir. Bu sebeple bu davaları bir avukat vasıtasıyla açması çok önemlidir. Çünkü 2 yıl önce alınan aracın fiyatı ile dolar kuru veya başka sebeplerden kaynaklı olarak aynı aracın piyasa değerinde bir artış olduysa bu talep mutlaka dilekçede yazılmalıdır.

Ayıplı Araç İade Süresi

4 Yıl Sonra Sıfır Aracımı Satmak İstediğimde Alıcı Expertiz Yaptırarak Aracın Ön Kaportasında Düzeltme ve Boya tespit etmiş. Garanti Süresi Doldu. Ne Yapmalıyım

Satıcı ile tüketiciler arasında yasal garanti süresine ek olarak anlaşma yaparak garanti süresini uzatabilirler.  Aksi belirlenmeyen hükümlere göre 2 yıl ayıplı maldan sorumluluk, ayıp daha sonra ortaya çıkmış olsa bile, malın tüketiciye teslim tarihinden itibaren iki yıllık zamanaşımına tabidir. Ancak, ayıp ağır kusur ya da hile ile gizlenmişse zamanaşımı hükümleri uygulanmaz. Bu doğrultuda, 6502 sayılı Kanun ile belirlenmiş ayıplı mala ilişkin seçimlik haklardan faydalanılabilir.

Otomobillerde Garanti Süresi ( Yasal)

Bu süreden fazlasını tüketici ve satıcı belirleyebilirler. Garanti süresi,malın tüketiciye teslim tarihinden itibaren başlar ve asgari iki yıl veya ilgili Yönetmelikte belirtilen ölçü birimi ile tespit edilen değer kadardır.Örneğin binek otomobillerde 2 yıl veya 60.000 KM‘dir. Hangisi önce dolarsa o ölçüt alınır.

Kamyonetlerde Garanti Süresi

Bu süreden fazlasını tüketici ve satıcı belirleyebilirler. Garanti süresi,malın tüketiciye teslim tarihinden itibaren başlar ve asgari iki yıl veya ilgili Yönetmelikte belirtilen ölçü birimi ile tespit edilen değer kadardır.Örneğin binek otomobillerde 2 yıl veya 100.000 KM‘dir. Hangisi önce dolarsa o ölçüt alınır.

Motosikletlerde Garanti Süresi

Bu süreden fazlasını tüketici ve satıcı belirleyebilirler. Garanti süresi,malın tüketiciye teslim tarihinden itibaren başlar ve asgari iki yıl veya ilgili Yönetmelikte belirtilen ölçü birimi ile tespit edilen değer kadardır.Örneğin binek otomobillerde 2 yıl veya 30.000 KM‘dir. Hangisi önce dolarsa o ölçüt alınır.

Ziyaretçi Yorumları - 5 Yorum
 1. Ahu senem t.. dedi ki:

  2021 mart ayında aldığım 0km kia rio marka araç 1500 km de Abs beyin arızası verdi. Beynin değişeceği söylendi. Ayıplı araç iadesi için nasıl bir yol izlemem gerekir? Ücret iadesi istiyorum. Desteklerinizi rica ederim

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Firmaya aracınızı verdiğinizde tamir değil de ürün iadesini isteyin.

 2. Nurettin Yıldız dedi ki:

  Merhaba lar bir konuda yardımıniza çok ihtiyacım var biz 2017 yılında ÖTV den muaf sıfır km araç almıştık o dönemlerde aldığımız araç 51bin TL idi şimdi ise ÖTV indirimiyle 250 bin TL oldu bizimde sözleşmeden dönme ve bedel iadesi davamiz son aşamaya gelindi biz davayı kazanıyoruz fakat şöyle bir sorunumuz var yukarıda da belirttim dava konusu aracimizin bedeli 51 bin TL , bunumu bize iade edecekler yoksa , aldığımız aracın güncel fiyatını mi bize verecekler , çok korkuyoruz eğer 51 bin vereceklerse biz zarar edeceğiz ,lütfen Allah rızası için. Bir yol gösterin bize bizim avukatta bize yardımcı olmuyor telefonlarınıza çıkmıyor bilgi vermiyor

 3. Sedat P dedi ki:

  Merhaba. 1.5 yıl önce sıfır aldığım aracın tavanında sağlı sollu iki yerde boya çatlağı oluştu. Aracın sıfırı ile değişmesini talep edebilir miyim. Yardnıcı olursanız çok sevinirim

 4. Musa Y dedi ki:

  Merhaba, sıfır araçlarda müşteri ayıplı mal olmamasına rağmen aracı iade edebilir mi?

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.
× Whatsapp