Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruroja

Savcı Nedir? Ceza avukatı arasındaki fark nedir?

19.03.2020
Savcı Nedir? Ceza avukatı arasındaki fark nedir?

Cumhuriyet Savcısı Nedir? Ceza Avukatı Arasındaki Fark Nedir?

Cumhuriyet Savcısı hükümet tarafından atanan  yargınun kurucu unsurlarından birisidir. Bir nevi devlet avukatıdır  ve devlet adına özellikle genel olarak halka karşı çeşitli suçlara ilişkin iddiaları hazırlar, delil elde eder ve sonunda davanın açılıp açılmayacağına ilişkin iddianamesini savunur.

Bir savunma avukatı yani ceza avukatı ise bireysel müvekkili tarafından atanır ve müvekkilinden ücret alır ve müvekkilini açıkça savunmaya çalışır.

Örneğin: bir kişi bir polis tarafından yakalanıp suç işlendiğine ilişkin evrakları tamamladıktan sonra Cumhuriyet Savcısına gönderir. Cumhuriyet savcısı deliller doğrultusunda dava açılmasını talep eder ve iddianame düzenler.

Aynı zamanda, sanık kişi savunma avukatı yani ceza avukatı olarak adlandırılan bir avukat dosyasına atayabilir ve aynı avukat aynı şartlar altında müvekkilini korumaya çalışabilir.

Cumhuriyet savcısı, suçladığı kişi hakkında sadece aleyhine delil toplamaz lehine olan deliller varsa onları toplamakla yükümlüdür. Avukat ise sadece müvekkilinin lehine olan hususlar üzerine mahkemede çalışır. Aleyhine olan hususları müvekkiliyle özel olarak konuşup riskleri bildirir.

Hem avukat hemde Cumhuriyet Savcısı ikiside hukuk fakültesini mezunu olan kişilerdir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.
× Whatsapp