iletisim mouse ev zar soru video kullanici pdf yildiz istatistik sozlesme destek1 telefon deney menu kampanya klasor urun ampul gulenyuz bilgi sunum bina kurumsal arti kalp yorum bilim duyuru sepet liste monitor takvim ceptelefonu whatsapp gazete foto ayar canta anlasma cuzdan saat para nakliye konum tamir alinti dunya elmas ok destek2
Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruroja

Estetik Ameliyatı – Doktora Tazminat Davası

Estetik Ameliyatı – Doktora Tazminat Davası

Estetik davaları gün geçtikçe artmakta ve tarafımıza çok fazla şikayet ve dava talebi gelmektedir. Bu davaların çoğu yanlış estetik uygulamalardan kaynaklanmaktadır.  Tıp biliminin ülkemizde uygulanabilen estetik kaygıyla yapılan operasyonlarda gerekli özen ve yükümlülük yerine getirilerek yapılan işlemlerde hiçbir sorun çıkmamaktadır. Ameliyatlı her işlemde doktor veya hekim her ne kadar gerekli özeni gösterse de bazı komplikasyonlar gelişebilmektedir. Ancak bu durum estetik operasyonlar için geçerli olduğu söylenemez.  Bu sebeple doktorlar yani hekimler estetik operasyonlarında %100 başarı sağlamak amacıyla işe koyulmalı oluşabilecek riskler söz konusuysa o operasyonu gerçekleştirmekten vazgeçmelidir.  Estetik operasyon başarısız gerçekleşmesi halinde her türlü doktor ve hastane gerekli yükümlülüğünü yerine getirerek ücret iadesini yerine gerçekleştirmeli ve hastanın manevi zararı ölçüsünde anlaşarak hastayı mutlu etmelidir.  Eğer hasta kabul eder de aynı hastane ve doktor ile ikinci bir ameliyatı gerçekleştirmek isterse bu ücret kesinlikle ücretsiz olmalı ve hastanın yaşadığı acı göz önünde bulundurularak yine manevi anlamda bir ödeme yapılması gerektiğine inanıyoruz.

Daha önce yazıdığımız makalelere ulaşabilirsiniz.

Estetik Operasyonlarda Doktorun Cezai Sorumluluğu

Doktorlar ve hekimler mesleğini icra ederken gerekli özen yükümlülüğü ile hareket etmelidir. Özen yükümlülüğünü ihlal eden doktor veya hekimler için cezai takibat yapılabilecektir. Estetik kaygıyla yapılan operasyonlarda doktorun gerekli tüm özeni yerine getirmesi ancak istenilmeyen ( bariz olmayan ) görüntü oluşması halinde doktora ceza davası yerine sözleşmesel yükümlülüğün yerine getirilmemesi üzerine bir yol izlenerek hukuk davası açılmalıdır. Doktor, estetik ameliyat sonucunda hastanın görüntü değil ancak sağlık durumuna etkisi söz konusu olması halinde ise cezai takibata sebep olabilecektir.

Estetik Operasyonlarda Doktorun Tazminat Sorumluluğu

Doktor kendi özel muayenesinde estetik operasyonu gerçekleştiriyorsa bu haliyle kusurlu estetik operasyonlardan kendisi bizzat sorumlu tutulacaktır.  Yanında çalışanların hatasından kaynaklanan bir durum söz konusu ise de Borçlar kanunu yükümlülüğü gereğince yanında adam çalıştıran sorumluluğuna gidilecek ve her halükarda doktora hukuki yönlendirme yapılacaktır. Başarısız estetik ameliyat tazminat dava talebinde bulunan bir hastanın gerekçesi haksız ise yani “ben burnumu beğenmedim” şeklinde talebi aralarında sözleşmesel bir tarif söz konusu değilse yeterli değildir. Kusurun objektif olunabilirliği önemlidir. Burun ameliyatı olmuş birinin burnunun yamuk olması beklenemez.  Burnunda çökme olması beklenemez. Göğüs büyütme ameliyatı geçirmiş birinin göğüslerinin birleşmesi beklenemez. Bu örnekler çoğaltılabilir. Nitekim hatanın objektif olarak isnad edilebilinirliği çok önemlidir. Mesela estetik operasyon öncesi 3d şeklinde kişinin yüz hattı üzerinde bir anlaşma yapılmışsa bu durumda o tarz sözleşmenin geçerliliği üzerine bir eser yaratılmalıdır. Estetik operasyonun anlaşılan konuya bariz uyumsuzluğuda doktorun sorumluluğu gündeme gelecektir.

Estetik Ameliyat Sonucu Hastane Sorumlu Tutulabilir mi?

Estetik ameliyat özel bir muayenede değil de özel bir hastanede gerçekleşmiş ise estetik tazminat taleplerinde hastane ve doktor birlikte hastaya karşı müteselsil sorumlu olacaklardır. Doktor ve hastane arasında var kabul edilen vekalet ilişkisinden ötürü hukuki iç ilişki hastayı ilgilendirmemektedir. Kusurlu bir taraf söz konusuysa hastaya ödenen tazminatı kendi iç ilişkisinde rücu edebilme hakkına sahiptir.

Estetik Davalarında Manevi Tazminat

İnsanların en özel ve en temel haklarından birisi vücut dokunulmazlığı hakkıdır. Vücut bütünlüğüne ilişkin suçlar bütün dünya ülkelerinde bu sebeple inşa edilmiştir. Estetik davaları sonucunda doktor hatasından ötürü zarara uğramış bir hasta aydınlatılmış onam söz konusu olsa dahi acı ve ızdırap ile karşı karşıya kalacaktır. Manevi tazminat bir ceza aracı olarak kullanılmaz.  Manevi tazminat hesaplaması hastanın sosyal ve ekonomik durumları, hatalı estetiğin kusur oranı, hasta üzerindeki etkisi dikkate alınarak alınarak yapılır. Manevi tazminat ile hastanın manevi huzura ulaşması hedeflenmiştir.

Estetik Davalarında Maddi Tazminat

Estetik davaları sonucunda maddi tazminat talebi somut uğranılan zararların yanı sıra menfi yada müspet zararlarda olabilir. Estetik davası sonucunda örnek olarak Londra’dan ülkemizde burun ameliyatı olmak için gelen bir kişinin hatalı estetik sonucu uğradığı maddi tazminat hesaplanırken şu kriterler dikkata alınmalıdır.  Hasta talebi halinde estetik davası için doktora ödediği ameliyat ücretini, haksız fiil ameliyat tarihi nazara alınarak ameliyat tarihinden başlamak üzere faizini, uçak veya yol ücretini, konaklama ücretini geri almalıdır. Bunun yanı sıra ameliyat tarihinde bir başka doktor aynı ameliyatı 1.000 dolara yapması gerekirken hatalı estetik operasyonu gerçekleştiren doktor 5.000 dolar gerçekleştirdiyse kaçırdığı 4.000 dolarlık fırsat tutarını alabilmelidir.  Estetik ameliyat sonrası ikinci ameliyat daha riskli bir hal aldıysa bir başka doktor buna bağlı ameliyatı daha yüksek bir tutara gerçekleştirirse aradaki fark tutarınıda doktordan tazmin edebilmelidir.

Estetik Davalarında Doktora Dava Açma Süresi

Hatalı veya yanlış estetik ameliyatlardan ötürü açılacak dava süresi ameliyat tarihinden itibaren 5 yıldır.

Estetik Davalarında Avukatlık Ücreti

Estetik davalarının görüldüğü yer mahkemelerinde açılacak davalarda 2019 yılı İstanbul Barosu’nun tavsiye niteliğindeki kararında  6.200-TL’den az olmamak üzere dava değerinin %15 şeklindedir.

En Çok Açılan Estetik Davaları

Burun estetiği davaları, özellikle burun yamuk olması, burun estetiği sonrası kemik çıkıntı, ameliyat sonrası burun çökmesi gibi sıklıkla yaşanan sebeplerden dolayı burun estetiği tazminat davası talepleri oluşmakta göğüs büyütme ameliyatı, göğüs küçültme ameliyatı tazminat davası, saç ekimi tazminat davaları başta olmak üzere diğer tüm hatalı estetik uygulamaları dava edinmektedir.

Estetik Avukatı Nedir

estetik avukatı veya estetik tazminat davası avukatı gibi spesifik bir alan avukatlık alanımızda bulunmamaktadır. Genelde insanlar ceza avukatı, boşanma avukatı veya konusuna göre estetik davası avukatı gibi aramalarda bulunmaktadır. Ancak bunlar insanların avukatların pratik çalışma konusundaki tecrübelerine inanarak arayışlara girmektedir. Dediğimiz gibi avukatlık hukukumuzda estetik avukatı gibi bir durum bulunmamaktadır. Ancak avukatlar istediği alanlarda ağırlık verip bu alanda kendini çalıştırmak isteyebilirler. Estetik davalarında da çalışma gösteren avukatlar bulunmaktadır.

Ziyaretçi Yorumları - 10 Yorum
 1. Yasir mohammad Arshad dedi ki:

  Merhaba , ben yaklaşık 2,5 yıl önce ilk defe gelip Türkiye’de karın ve memek germe ameliyatı yaptırdım ve ameliyatımın sonuçu hiç iyi geçmedi ve yaşadığımı yurtta dönünce iyi geçmediğini bildim ve klinik ile bir kere daha konuştum 2. Ameliyat yapmalarını söyledi ve 2. Ameliyat ilkte kabul etmedim çünkü ayni doktor yapacakmış 2. Ameliyatı sonra vücudum çok kötü olduğu için 2. Ameliyat kabul ettim ve 2. Ameliyatımda iyi geçmedi psikolojim çok kötü oldu ve bir daha klinik ile konuştum o kadar ilgi göstermediler ve bana sadece 3. Ameliyatı yapmaların söylediler ama tek şartları vardı oda 3. Ameliyattan sonra hiç bir şeyden sorumlu olmayacaklar diye imza atmam gerekiyor ve ben kabul etmedim , şu ana kadar ameliyat iyi geçmediği için ve hakimi almadığım için çok kötü hissediyorum kendimi ve sizlerde sorum şu olacak hakime ala bilecek misinizler .

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Yazı içeriğinde gerekli açıklamaları yaptık. Ancak sizin durumunuz ile alakalı tekrar durumu bir analiz edip sonrasında dava açma hakkınızı kullanıp kullanmamak konusunu değerlendirmek gerekir.

   1. Aydemir oktay dedi ki:

    Merhaba teyfik bey sizinle görüşmem lazım isviçrede yaşıyorum ve dava açtırmak istiyorum

 2. İbrahim dedi ki:

  Meraba bundan 10 yıl önce kulak ameliyatı oldum kulaklarımı mahf etti doktor mahkemeye versem bı şey cikarmi tesekurler

 3. esra çetin dedi ki:

  merhaba , yaklaşık 4 sene önce endoskopik orta yüz germe ameliyatı oldum. ameliyat sonrası sol gözümde küçülme oldu. şu anda iki gözüm birbirinden farklı. Bu konuda ne yapabiliriz?

  esra Çetin

 4. Nevcihan dedi ki:

  Merhaba bana donebirmisiniz

 5. Gülistan dedi ki:

  Merhaba ben iki sene once kapalı burun estetigi oldum genel cerraha hiç memnun kalmadım eskisinden daha kötü herkes şaşırdı zaten bu nasıl estetik diye bir sene sonra aynı doktora ameliyet oldum yine ve bu sefer sağ tarafın kıkırdağı çöktü psikolojim ciddi anlamda bozuldu sırf bu yüzden isimdende çıktım ameliyat için kredi çekmiştim hala ödemekteyim büyük zarar gördüm yani bunun için ne yapmalıyım dava açmak istiyorum yardımcı olun lütfen

 6. Sevgi oral dedi ki:

  Ben on ay önce burun ameliyat oldum ama burnumda yamukluk var günden itibaren söylüyorum ödem olduğunu söyleyip geçiştirdi şimdi de düzeltmek için benden para talep ediyor ben burnuma düzeltilmesini ve zararın giderilmesini istiyorum nasıl bir yol izleyebilirim dava açmam için gerekli evraklar neler

 7. Furkan deveci dedi ki:

  Merhaba tevfik bey 1 yıl önce kapalı tekinikte özel bir hastanede burun ameliyatı oldum sağlık ve görüntü sıkıntılarından dolayı ameliyat sonrası burun fazla küçüldü ucu düştü nefes eskiye göre azaldı ikinci ameliyatım için aynı hekime güvenemiyorum maddi dava açabilit miyim

 8. suzan dedi ki:

  Merhaba 3 kez ameliyat oldum 3 farkli dr. Gttim ama burnumu vaat ettikleri aekilde yapmayi gectim daha beter ettiler benim bu 3 dr dava acabilme hakkim varmi

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.
× Whatsapp