Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruroja

Hırsızlık – Uyuşturucu Gibi Suçlarda Parmak İzi İncelemesinde Dikkat Edilecek Hususlar

Hırsızlık – Uyuşturucu Gibi Suçlarda Parmak İzi İncelemesinde Dikkat Edilecek Hususlar

Hırsızlık ve uyuşturucu suçları başta olmak üzere bir çok suç tipinde parmak izinin maddi gerçeğe ulaşmak açısından oldukça önemi bulunmaktadır. Parmak izi incelemelerinde hak kayıplarının oluşmaması, soruşturmanın hukuka uygun yürütülmesi en temel gerçekliktir. Ancak uygulamada kimi zaman soruşturmanın ve kovuşturma aşamasında yargılamalarda kimi zaman eksiklikler olduğunu da görmekteyiz.  Öncelikle parmak izlerinin hangi süreyle hangi cisimler üzerinde bozulmadan kalacağının ve özel olarak parmak izinin bulunduğu zeminin vasıf ve niteliği itibariyle parmak izini uzun süre bozulmadan saklayıp saklamayacağı bu konuda uzman bir birimden görüş alınarak sorulması sonucuna göre karar verilmesi gerekir.  Örnek olarak, hırsızlık vakası gerçekleşmiş bir evde mobilyanın tahta ayaklarının bir kenarında kişinin parmak izinin tespit edilmiş olması o kişinin mutlak suçlu olduğu anlamına gelmeyecektir. Bu parmak izin taşınma esnasında veyahut bir hizmet ilişkisi bağlamında gerçekleşmiş olabilir.

Bir diğer sorun da parmak izi veritabanında yani AFİS’te yer alan parmak iziyle faile ulaşıldığında fail bu veritabanındaki parmak izinin kendisine ait olmadığını ileri sürmüş olması durumunda öncelike AFİS veritabına kayıt yapılan parmak izinin şüpheliye veya sanığa ait olup olmadığının teyidi yapılmalıdır. Çünkü bu kişinin kimlik bilgileriyle bir başkası AFİS sistemine kayıt yapmış olabilme ihtimali değerlendirilmelidir. Çünkü ceza yargılaması maddi gerçeğe ulaşmak için kuşkuya yer vermeyecek delillerin ortaya konulması sonucunda sanığa ceza verilmesini ön görmektedir.

Uyuşturucu suçlarında çoğu zaman poşetler halinde ele geçen maddelerin muhafaza altına alınma sırasında parmak izlerinin kaybolması sonucunda inceleme sağlıklı yapılamamaktadır. Bu durumda da soruşturma aşamasında kolluğa oldukça fazla iş düşmektedir. Bu aşamada dikkatle ve özenle delillerinin muhafaza altına alınması gerekmektedir. Soruşturma aşamasında savcılık makamı şüphelinin aleyhine olduğu gibi lehine olan delilleri de toplaması gerekmektedir.

İlgili Hukuki Makaleler :

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.
× Whatsapp