Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No: 3 İç Kapı: 2 Çağlayan/İstanbul PK 34403
trenfrdearru

Uyuşturucu Davaları

21.08.2019
3.580
Uyuşturucu Davaları

Uyuşturucucu ve uyarıcı maddenin cezalandırılmasını öngören madde Türk Ceza Kanunu 188.maddesi ile başlayıp 191. maddesiyle son bulmuştur. 192.madde de etkin pişmanlık hükümlerini düzenlenmiştir.

Uyuşturucu Ticaretinde Gizli Soruşturmacı isimli yazımızdan bu konuyla alakalı teknik bilgilere ulaşabilirsiniz.

Uyuşturucu davalarında meslek tecrübelerimizde genellikle uyuşturucu madde kullanımı suçu işleyenlerin uyuşturucu ticareti suçuyla suçlanarak etkili bir savunma yapılmadığı gerekçesiyle de tutuklu kaldıklarına şahit olduk. Bunun yanında teknik takipte bulunan zanlılara haberleri olmadan iş yapmaları veya yakın bir ilişki kurulması yoluylada maalesef tutuklu kişilerin olduğunu ve bu şekilde tarafımıza ulaştıklarını söyleyebilirim. Uyuşturucu davaları ve diğer tüm ceza davalarında en önemli hususlardan birisi usuldur. Gerçekten ortada suç konusu bir madde ele geçirilmiş olsa bile bu delil hukuka aykırı elde edilmiş olursa hükme esas alınamayacağı gayet açıktır. Bu hallerde bile kanun bize usul ve esasları işaret ederken sadece uyuşturucu kullanımı suçunun işlenmesinden yola çıkıp insanlar hakkında yorum getirip delil olmadan tutukluluğuna karar verilmesi adil yargılanma ilkelerinin ihlalidir.

Uyuşturucu Davalarında Avukat

Uyuşturucu ticareti suçlamasıyla bir soruşturma varsa mutlaka daha soruşturmanın başında veya davanın en başında mutlaka bir ceza avukatı yardımıyla davaya müdahele edilmelidir. Tarafımıza sıklıkla birkaç kişinin işlediği uyuşturucu ticareti suçundan haberi olmayan bir başka kişinin de davaya müdahil olduğunu ve iyi bir savunma yapılmadan tutuklu yargılamaların devam ettiğini görmekteyiz. Bunun yanı sıra uyuşturucu kullanım sınırı içinde kalan ancak hakkında uyuşturucu ticareti suçlamasıyla dava açılan tutuklu yargılamaları olduğunu mağdur ailelerin ise çevresindeki kişilerin yanlış yönlendirmesiyle süreci avukat tutmayarak etkili yürütmemektedirler. Arabasında kilolarca eroin yada diğer uyuşturucu madde çıkmış kişinin bile savunulmaya ihtiyacı vardır. Belki de bulunan o uyuşturucu maddelerin şüpheli ile bir alakası bulunmamaktadır. Maddi ve somut deliller her zaman aradığımız ve hedeflenen gerçekler olmalıdır. Bu sebeple bu davalarda gecikmeksizin davalara müdahil sağlanması davanın başından itibaren sürecin takibi sağlanmalıdır.

Uyuşturucu davalarında en sık karşılaşılan durumlardan biri uyuşturucu kullanan ve bulunduran faillerin ifadelerinde heyecanlarına yenik düşerek veya başka dış faktörlerce etki altında kalıp uyuşturucu sattığını belirtmesi ve bu işi bir çok kişi ile yaptığı yönünde ifadeleri olmaktadır. Bu durumda suçun nevi değişmiş olmakla birlikte genellikle tutuklu yargılamalar olmaktadır.

Faillerin yakınları bu suretle uyuşturucu davalarına bakan tavsiye avukatlar aramaya başlarlar.. Tabi uyuşturucu davaları üzerine ihtisas sağlamış avukat için en iyi uyuşturucu avukatı tabiri veya uyuşturcu avukatı gibi terimler kanunlarımızda bulunmamaktadır.  Ceza davaları ile ilgili çalışma gösteren her avukat uyuşturucu davaları ile ilgili ön hazırlığını yaparak kendini bu davaya hazır hale getirecektir.

Bu sebeple sanıkların ünlü uyuşturucu avukatıen iyi uyuşturucu avukatı yerine bu konularda çalışma yapan bir avukat  ile davalarını takip etmesinde fayda vardır.

Uyuşturucu Ticareti Suçunda ifade ve Delil

Uyuşturucu davalarında, faillerin aslında gerçek olmayan beyanları sebebiyle kolluk ifadelerinde heyecan ve korku sebebiyle satış işleminin yaptığını ileri sürmüş olsa da davadaki diğer deliller ışığında failin uyuşturucu ticareti yaptığına ilişkin deliller bulunmaması halinde failin uyuşturucu ticareti ile değil kullanma suçuyla yargılanması gerektiğini düşünmekteyim.

Uyuşturucu Ticareti Suçu

Uyuşturucu ticareti suçunda genellikle kişiler torbacılık adı verilen sistem üzerine çalışır ve paketler halinde sentetik ve uyuşturucu madde bulundururlar.  Kişinin üzerinde bulunan uyuşturucu miktarının kullanım sınırını aşmaması durumunda kişiye yüklenecek suç uyuşturucu ticareti olmayıp uyuşturucu bulundurmak veya uyuşturucu kullanmak suçu olmalıdır. Bu konular ile ilgili yazımızı linkten bulabilirsiniz.

Uyuşturucuyu özendirme suçu, uyuşturucu imal suçu, Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma suçları ayrı kanun maddesinde düzenlenmiştir. Her bir suçun cezası farklıdır.

Buna göre uyuşturucu davalarında temel cezalar; ( Nitelikli halleri yazılmamıştır )

Uyuşturucu İmalatı – İthalatı ve İhracatı Suçu Cezası

Uyuşturucu İmali, İthali, İhracı yapan fail: 20-30 yıl hapis ve 2.000-20.000 bin güne kadar adli para cezası,

Uyuşturucu Ticareti Suçu – Sevkiyatı – Depolaması Cezası

Genelde en çok işlenilen ve tarafımıza ulaşılan suç tiplerinden birisi uyuşturucu ticareti suçudur. Buna göre;
Uyuşturucu Ticareti, Sevkiyatı, Depolaması, Ticareti için Satın alan fail hakkında; 10 yıldan az olmamak üzere hapis cezası ve 1.000 gün – 20.000 güne kadar adli para cezasına,

Uyuşturucu Kullanımına İmkan Sağlamak Suçu ve Cezası

Uyuşturucu kullanımını kolaylaştırmak için,
a) Özel yer, donanım veya malzeme sağlayan,
b) Kullananların yakalanmalarını zorlaştıracak önlemler alan,
c) Kullanma yöntemleri konusunda başkalarına bilgi veren kişi hakkında,
5 yıl – 10 yıl arasında hapis cezası 1.000-10.000 güne kadar adli para cezasına,

Uyuşturucuyu Özendirme Suçu ve Cezası

Uyuşturucu kullanılmasını alenen özendiren veya bu nitelikte yayın yapan kişi, 5 yıl – 10 yıl arasında hapis cezası 1.000-10.000 güne kadar adli para cezasına,

Uyuşturucu Kullanımı Suçu – Uyuşturucu Satın Alma

Kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın alan, kabul eden veya bulunduran kişi, 2 yıl – 5 yıl arasında hapis cezasına,

çarptırılır.

En iyi Uyuşturucu Avukatı

En iyi uyuşturucu avukatı gibi bir tabir çok yanlıştır. İnsanlar genelde kendilerini savunacak avukatında en iyi olmasını isterler. Her avukat en iyi şekilde hizmet vermek isteyecektir. Özellikle en temel hak olan insan özgürlüğünün ağır ceza mahkemelerinde tutukluluk kararıyla alındığı durumlarda her avukat hakkın koruyucusu olarak en iyi savunmayı yapacaktır. En iyi avukat ve en iyi uyuşturucu avukatı aramalarında insan beklentileri uyuşturucu davasında hakkı ve usul tartışmalarını en iyi şekilde mahkemede dile getirmektir.

Uyuşturucu Avukatı İstanbul ( Adliyelerin Yetkileri )

Kartal, Maltepe, Pendik, Sancaktepe, Sultanbeyli, Üsküdar, Beykoz, Şile, Tuzla, Çekmeköy, Kadıköy, Küçükyalı, Bostancı, Ataşehir, Ümraniye ve Adalar ilçelerinin bağlı olduğu İstanbul Anadolu Adliyesine bağlıdır.

Zeytinburnu, Esenler, Bakırköy, Bahçelievler, Bağcılar, Güngören gibi semtler Bakırköy Adliyesi yetkilidir.

Esenyurt, Beylikdüzü gibi semtler Büyükçekmece Adliyesi yetki alanındadır.

Çağlayan, Kağıthane, Şişli, Sarıyer, Fatih, Eyüp, Eminönü, Beşiktaş, Bayrampaşa gibi ilçeler ise İstanbul Adliyesi ( Çağlayan Adliyesi ) ‘ne bağlıdır. İstanbul sınırları içerisinde bir uyuşturucu avukatı uyuşturucu davalarına bakan avukat  ile bu adliyelerdeki anlaşmazlıkların takibini yapabilecektir.

Genel olarak uyuşturucu davalarının temel cezalarıdır. Tabiki nitelikli halleri olan uyuşturucu maddenin çocuklara satılması, okul vb yerlerde satışının yapılması gibi cezanın arttırıcı unsurları da bulunmaktadır. Bu sebeple bu davalar da davanın en başından yani uyuşturucu davasının soruşturma aşamasından itibaren uyuşturucu davaları ile ilgili ceza avukatı ile davaların görülmesi olası hak kayıpları yaşamanızı engelleyecektir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.