Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruroja

Uyuşturucu Davaları

Uyuşturucu Davaları

Uyuşturucucu ve uyarıcı maddenin cezalandırılmasını öngören madde Türk Ceza Kanunu 188.maddesi ile başlayıp 191. maddesiyle son bulmuştur. 192.madde de etkin pişmanlık hükümlerini düzenlenmiştir.

Uyuşturucu Ticaretinde Gizli Soruşturmacı isimli yazımızdan bu konuyla alakalı teknik bilgilere ulaşabilirsiniz.

Uyuşturucu davalarında meslek tecrübelerimizde genellikle uyuşturucu madde kullanımı suçu işleyenlerin uyuşturucu ticareti suçuyla suçlanarak etkili bir savunma yapılmadığı gerekçesiyle de tutuklu kaldıklarına şahit olduk. Bunun yanında teknik takipte bulunan zanlılara haberleri olmadan iş yapmaları veya yakın bir ilişki kurulması yoluylada maalesef tutuklu kişilerin olduğunu ve bu şekilde tarafımıza ulaştıklarını söyleyebilirim. Uyuşturucu davaları ve diğer tüm ceza davalarında en önemli hususlardan birisi usuldur. Gerçekten ortada suç konusu bir madde ele geçirilmiş olsa bile bu delil hukuka aykırı elde edilmiş olursa hükme esas alınamayacağı gayet açıktır. Bu hallerde bile kanun bize usul ve esasları işaret ederken sadece uyuşturucu kullanımı suçunun işlenmesinden yola çıkıp insanlar hakkında yorum getirip delil olmadan tutukluluğuna karar verilmesi adil yargılanma ilkelerinin ihlalidir.

Uyuşturucu Davalarında Avukat

Uyuşturucu ticareti suçlamasıyla bir soruşturma varsa mutlaka daha soruşturmanın başında veya davanın en başında mutlaka bir ceza avukatı yardımıyla davaya müdahele edilmelidir. Tarafımıza sıklıkla birkaç kişinin işlediği uyuşturucu ticareti suçundan haberi olmayan bir başka kişinin de davaya müdahil olduğunu ve iyi bir savunma yapılmadan tutuklu yargılamaların devam ettiğini görmekteyiz. Bunun yanı sıra uyuşturucu kullanım sınırı içinde kalan ancak hakkında uyuşturucu ticareti suçlamasıyla dava açılan tutuklu yargılamaları olduğunu mağdur ailelerin ise çevresindeki kişilerin yanlış yönlendirmesiyle süreci avukat tutmayarak etkili yürütmemektedirler. Arabasında kilolarca eroin yada diğer uyuşturucu madde çıkmış kişinin bile savunulmaya ihtiyacı vardır. Belki de bulunan o uyuşturucu maddelerin şüpheli ile bir alakası bulunmamaktadır. Maddi ve somut deliller her zaman aradığımız ve hedeflenen gerçekler olmalıdır. Bu sebeple bu davalarda gecikmeksizin davalara müdahil sağlanması davanın başından itibaren sürecin takibi sağlanmalıdır.

Uyuşturucu davalarında en sık karşılaşılan durumlardan biri uyuşturucu kullanan ve bulunduran faillerin ifadelerinde heyecanlarına yenik düşerek veya başka dış faktörlerce etki altında kalıp uyuşturucu sattığını belirtmesi ve bu işi bir çok kişi ile yaptığı yönünde ifadeleri olmaktadır. Bu durumda suçun nevi değişmiş olmakla birlikte genellikle tutuklu yargılamalar olmaktadır.

Faillerin yakınları bu suretle uyuşturucu davalarına bakan tavsiye avukatlar aramaya başlarlar.. Tabi uyuşturucu davaları üzerine ihtisas sağlamış avukat için en iyi uyuşturucu avukatı tabiri veya uyuşturcu avukatı gibi terimler kanunlarımızda bulunmamaktadır.  Ceza davaları ile ilgili çalışma gösteren her avukat uyuşturucu davaları ile ilgili ön hazırlığını yaparak kendini bu davaya hazır hale getirecektir.

Bu sebeple sanıkların ünlü uyuşturucu avukatıen iyi uyuşturucu avukatı yerine bu konularda çalışma yapan bir avukat  ile davalarını takip etmesinde fayda vardır.

Uyuşturucu Ticareti Suçunda ifade ve Delil

Uyuşturucu davalarında, faillerin aslında gerçek olmayan beyanları sebebiyle kolluk ifadelerinde heyecan ve korku sebebiyle satış işleminin yaptığını ileri sürmüş olsa da davadaki diğer deliller ışığında failin uyuşturucu ticareti yaptığına ilişkin deliller bulunmaması halinde failin uyuşturucu ticareti ile değil kullanma suçuyla yargılanması gerektiğini düşünmekteyim.

Uyuşturucu Ticareti Suçu

Uyuşturucu ticareti suçunda genellikle kişiler torbacılık adı verilen sistem üzerine çalışır ve paketler halinde sentetik ve uyuşturucu madde bulundururlar.  Kişinin üzerinde bulunan uyuşturucu miktarının kullanım sınırını aşmaması durumunda kişiye yüklenecek suç uyuşturucu ticareti olmayıp uyuşturucu bulundurmak veya uyuşturucu kullanmak suçu olmalıdır. Bu konular ile ilgili yazımızı linkten bulabilirsiniz.

Uyuşturucuyu özendirme suçu, uyuşturucu imal suçu, Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma suçları ayrı kanun maddesinde düzenlenmiştir. Her bir suçun cezası farklıdır.

Buna göre uyuşturucu davalarında temel cezalar; ( Nitelikli halleri yazılmamıştır )

Uyuşturucu İmalatı – İthalatı ve İhracatı Suçu Cezası

Uyuşturucu İmali, İthali, İhracı yapan fail: 20-30 yıl hapis ve 2.000-20.000 bin güne kadar adli para cezası,

Uyuşturucu Ticareti Suçu – Sevkiyatı – Depolaması Cezası

Genelde en çok işlenilen ve tarafımıza ulaşılan suç tiplerinden birisi uyuşturucu ticareti suçudur. Buna göre;
Uyuşturucu Ticareti, Sevkiyatı, Depolaması, Ticareti için Satın alan fail hakkında; 10 yıldan az olmamak üzere hapis cezası ve 1.000 gün – 20.000 güne kadar adli para cezasına,

Uyuşturucu Kullanımına İmkan Sağlamak Suçu ve Cezası

Uyuşturucu kullanımını kolaylaştırmak için,
a) Özel yer, donanım veya malzeme sağlayan,
b) Kullananların yakalanmalarını zorlaştıracak önlemler alan,
c) Kullanma yöntemleri konusunda başkalarına bilgi veren kişi hakkında,
5 yıl – 10 yıl arasında hapis cezası 1.000-10.000 güne kadar adli para cezasına,

Uyuşturucuyu Özendirme Suçu ve Cezası

Uyuşturucu kullanılmasını alenen özendiren veya bu nitelikte yayın yapan kişi, 5 yıl – 10 yıl arasında hapis cezası 1.000-10.000 güne kadar adli para cezasına,

Uyuşturucu Kullanımı Suçu – Uyuşturucu Satın Alma

Kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın alan, kabul eden veya bulunduran kişi, 2 yıl – 5 yıl arasında hapis cezasına,

çarptırılır.

En iyi Uyuşturucu Avukatı

En iyi uyuşturucu avukatı gibi bir tabir çok yanlıştır. İnsanlar genelde kendilerini savunacak avukatında en iyi olmasını isterler. Her avukat en iyi şekilde hizmet vermek isteyecektir. Özellikle en temel hak olan insan özgürlüğünün ağır ceza mahkemelerinde tutukluluk kararıyla alındığı durumlarda her avukat hakkın koruyucusu olarak en iyi savunmayı yapacaktır. En iyi avukat ve en iyi uyuşturucu avukatı aramalarında insan beklentileri uyuşturucu davasında hakkı ve usul tartışmalarını en iyi şekilde mahkemede dile getirmektir.

Uyuşturucu Avukatı İstanbul ( Adliyelerin Yetkileri )

Kartal, Maltepe, Pendik, Sancaktepe, Sultanbeyli, Üsküdar, Beykoz, Şile, Tuzla, Çekmeköy, Kadıköy, Küçükyalı, Bostancı, Ataşehir, Ümraniye ve Adalar ilçelerinin bağlı olduğu İstanbul Anadolu Adliyesine bağlıdır.

Zeytinburnu, Esenler, Bakırköy, Bahçelievler, Bağcılar, Güngören gibi semtler Bakırköy Adliyesi yetkilidir.

Esenyurt, Beylikdüzü gibi semtler Büyükçekmece Adliyesi yetki alanındadır.

Çağlayan, Kağıthane, Şişli, Sarıyer, Fatih, Eyüp, Eminönü, Beşiktaş, Bayrampaşa gibi ilçeler ise İstanbul Adliyesi ( Çağlayan Adliyesi ) ‘ne bağlıdır. İstanbul sınırları içerisinde bir uyuşturucu avukatı uyuşturucu davalarına bakan avukat  ile bu adliyelerdeki anlaşmazlıkların takibini yapabilecektir.

Genel olarak uyuşturucu davalarının temel cezalarıdır. Tabiki nitelikli halleri olan uyuşturucu maddenin çocuklara satılması, okul vb yerlerde satışının yapılması gibi cezanın arttırıcı unsurları da bulunmaktadır. Bu sebeple bu davalar da davanın en başından yani uyuşturucu davasının soruşturma aşamasından itibaren uyuşturucu davaları ile ilgili ceza avukatı ile davaların görülmesi olası hak kayıpları yaşamanızı engelleyecektir.

İlgili Makaleler :

Ziyaretçi Yorumları - 14 Yorum
 1. Kemal dedi ki:

  Uyuşturucu ticareti davası suçu ile alakalı kullanım miktarında bir farklılık var mı? Uyuşturucu ticareti tutuklu olan kişiler bırakılacak mı? Birde bu son af kapsamında uyuşturucu davaları dahil olacak mı?

 2. Sevil dedi ki:

  Konferansta sizin numaranız paylaştılar uyuşturucu davaları üzerine çalışmalarınız olduğunu söyledi. Uyuşturucu ticareti davalarına ne kadarsa bakıyorsunuz.

 3. Yazgı sevgi dedi ki:

  Uyuşturucu davaları avukatlık ücreti ne kadar ayrıca beraat etme durumumuz var mi internetten uyuşturucu avukatı ve ağır ceza avukatı üzerine sizi tavsiye ettiler

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Uyuşturucu davaları kendi içinde ayrılan bir çok suç tipidir. Uyuşturucu kullanımı suçu veya bulundurma suçu, uyuşturucu ticareti suçu, uyuşturucu imalatı gibi. Uyuşturucu ticareti suçu ise bu aşama da dosyayı incelemek gerekir çünkü emek harcanacak dosyalara göre bir fiyatlandırma yapılır.

 4. Aytürk dedi ki:

  35 kilo marihana sanırım esrar yakalatan kişi kaç yıl ceza yatar? İsim verince çıkar mı? Birde uyuşturucu davaları ne kadar süre içerisinde biter

 5. İsmilazım dedi ki:

  Uyuşturucu 20 gram ile kullanırken yakalanan birisi uyuşturucu ticareti suçu davası açılır mı? Sırf telefon aramaları sebep gösterilerek

 6. memduhlah dedi ki:

  uyuşturucu ve uyarıcı madde davalarında isminiz hem internette hemde çevremden gelen bilgiler doğrultusunda ön plana çıktığını gördüm. sizinle çalışmak ve ofisinizde görüşmek isterim. başarılarınızın devamını dilerim. iyi çalışmalar..

 7. Sergen dedi ki:

  Sivas davalarına bakar mısınız mağduruz yardımcı olabilir misiniz

 8. Memet dedi ki:

  510 gram esrar içmek için aldim yakalandım ocak 18 mahkeme var içici olduğunu söylememe rağmen emliyette bana ticareti yapma suçundan evrak hazırladılar sizce ceza alırmiyim uyuşturucuyu satin aldığım kisiyide söyledim yakalandı davamin seyiri ne olur

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Bilmem farkında mısınız ama hakkınızda ağır ceza mahkemesinde dava açılmış. Böyle dar kalıplar altında sizce ceza alır mıyım demek yargılamayı hafife almak anlamına gelir. Televizyon programında maç yorumu gibi bir durum olmadığı için mutlaka bir avukat ile dosyanızın hukuki sürecini takibini yapın. Normal şartlar da uyuşturucu ticareti ile alakalı yargılamalarda zorunlu müdafii baro tarafından atanır. Bilgilerinize,

   Av. Tevfik YILDIRIM

 9. Mustafa dedi ki:

  Benim amcam madde bağımlısı kafasi guzelken adamin birine vermis ayrica o adami yakalayip karakolda ifade vermis ben bu sahisdan aldim diye adami serbet birakmislar ama amcami alip ceza evine atttilar bu ayin 17 sinde mahkemesi var normalde satici degil sadece icici cezasi ne olur bunun

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Kendi iradesiyle uyuşturucu almış birinin işlediği suçlardan ötürü ceza almama gibi bir durumu söz konusu olamaz. Yani uyuşturucu madde etkisi altındayken diyelim birini öldürdüyseniz ben uyuşturucu içmiştim diyemezsiniz. Ama bir eve gitmişsinizdir içeceğinize sizin iradeniz dışında uyuşturucu konulmuşsa işte bu zaman daha farklı bir durumdur. Sizin sorunuza tekrar gelecek olursak dosya içeriğini tamamını görmeden ceza alır mı demek doğru olmaz. Uyuşturucu ticareti suçu ağır ceza mahkemelerinde görülen ciddi davalar ciddiye almak lazım.

   Hakkınızda hayırlısı olsun. İyi günler dileriz.

 10. Kubra dedi ki:

  Merhaba kaçıncı ayda amcanızın mahkemesi oldu

 11. Efe dedi ki:

  Sonuç ne oldu acaba?

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.