Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruroja

Yanlış tanı ve tedavi için Doktorumu dava edebilir miyim?

07.10.2020
Yanlış tanı ve tedavi için Doktorumu dava edebilir miyim?

Yanlış Teşhis ve Tedavi başarısızlığı nedir?

Teşhis edilmemesi, bir doktorun hastanın tıbbi sorununun doğasını belirlemek için uygun adımları atmadığı belirli bir tıbbi malpraktis şeklidir. Doktor tamamen doğru teşhis etmek veya var olan bir durumu tespitinde başarısız ise hukuka aykırılık oluşmaktadır.  Bunun bir örneği, hastanın çeşitli semptomlardan muzdarip olması olabilir, ancak doktor semptomlar ile altta yatan durum arasındaki bağlantıyı çözümlemiyor olabilir.

Tıbbi malpraktis, bir sağlık uzmanının ihmali olarak tanımlanır ve bu da bir bakım görevi bir nevi borçlu olduğu bir hastanın yaralanmasına neden olur. Bu, doktorları, hemşireleri ve psikologları içerebilir.

Hatalı bir hasta ya da tıbbi bir tanı, teşhis teşhis etmek için başarısızlık tanımı eklenmiştir. Tıbbi tanı genellikle doktor hatası veya hastalığı olmayan bir hastaya teşhis gecikmesi anlamına gelir. Yanlış tanı hastanın yaralanmasına veya söz konusu hastalığın gereksiz ilerlemesine yol açtıysa, yasalarımız  nezdinde hukuki yaptırımalar uygulanabilir. Bir tıp uzmanı, diğer mesleklerden daha yüksek bir bakım standardına sahiptirler. Bu nedenle, herhangi bir sapma, tıbbi malpraktis için sorumlu tutulmalarına neden olabilir.

Yanlış Teşhis ve tedavi için bir doktora dava açmak adına hangi adımlar atılmalıdır?

Siz teşhis edemediği için bir doktora karşı yasal işlem isteyebilirsiniz. Bunu yapmadan önce, kimin sorumlu olabileceğini ve bu nedenle dava açabileceğini ve başarılı bir dava için gerekli kanıt standardını anlamak önemlidir.

Bir doktor genellikle kendi uygulama alanı tarafından belirlenen standartlara karşılık gelen kanıt standardına uyacaktır. Bu, bir hemşirenin muhtemelen bir doktordan daha düşük bir standarda sahip olacağı ve bir doktorun genellikle bir cerrahınkinden daha düşük bir standarda sahip olacağı anlamına gelir. Bununla birlikte, gerekli kanıt, her bir hastanın koşullarına göre farklılaşabilir.

Bunun bir örneği, bir doktorun teşhis edilmesi veya tespit edilmesi kolay olduğu bilinen bir hastalığı teşhis edememesi olabilir. Doktor, tanı koyamamaktan veya tıbbi yanlış tanıdan sorumlu tutulabilir. Bununla birlikte, tıbbi standartlar belirli bir hastalığın teşhis edilmesinin çok zor olduğunu dikte ederse, doktor tanı koyarken farklı standartlara uyabilir.

Tıbbi malpraktis sorumluluk, hangi teşhis başarısızlık içerebilir, genellikle birden fazla taraf içerebilir. Tıbbi malpraktis sorumluluğunun, ihmali yaralanmaya neden olan hem doktor hem de hemşire arasında bölünmesi mümkündür. Bunun bir örneği, yanlış talimatlar verildiyse veya bir profesyonel diğerini düzeltemediyse olabilir. Bu gibi durumlarda, her iki tarafın da sorumlu tutulabileceği bir şans olabilir. Özellikle hastanenin genel bakım politikasının veya kalitesinin düşük olduğu durumlarda, hastaneyi yanlış tanı için dava etmek mümkündür.

Teşhis edilmemesi gibi tıbbi malpraktis sorumluluğunu kanıtlamak için kurulması gereken unsurlar şunlardır:

 • Sağlık uzmanının hastayla profesyonel bir ilişkisi vardı ve bu nedenle onlara bir bakım görevi borçluydu;
 • Sağlık uzmanı, hastanın tedavisinin bir yönüyle ihmalkardı. Ya da meslekleri için bakım standardını karşılayamadılar;
 • İhmalleri hastanın yaralanmasına neden oldu; ve
 • Bu yaralanma, sakatlık, fiziksel ağrı, zihinsel ağrı ve ıstırap ve/veya gelir kaybı gibi hastaya ölçülebilir hasarlarla sonuçlandı.

Ayrıca, yanlış tanı için bir hastaneye dava açmak istiyorsanız, hastanenin malpraktisden sorumlu olabileceğini de unutmamak gerekir. Hastanenin özel veya devlet hastanesi olması ise ayrı dikkat edilmesi gereken hususlardan biridir.

Doktorumun teşhis Koyamadığını kanıtlamak için ne göstermem gerekiyor?

Bir hastanenin yanlış tanı iddiasını desteklemek için yeterli ve yeterli kanıt sağlamanız gerekecektir. Bazı kanıt örnekleri şunları içerebilir, ancak bunlarla sınırlı değildir:

 • Tıbbi kayıtlar;
 • İkinci bir görüş takip edilirse, sorumlu doktordan ve diğerlerinden doktor notları;
 • Tanık ifadeleri;
 • Fotoğraf veya video dokümantasyonu; ve
 • E-postalar ve Sesli mesajlar gibi yazışmaların kopyaları.

Eğer doktor veya hastane teşhis işleminde başarısız ihmalkar olduğunu iddia ediyorsak bu iddiaları destelemek gerekir. Ayrıca, ihmallerinin size ölçülebilir zarar verdiğini göstermelisiniz. Bunu yapmak için, bir doktorun sizi doğru bir şekilde teşhis etmesi durumunda, mevcut zararınıza maruz kalmayacağınızı veya bu kadar ciddi bir şekilde acı çekmeyeceğinizi kanıtlamanız gerekir.

Apandisit ile geldiyseniz bunun bir örneği olabilir. Doktorunuz bunu teşhis edemedi ve apandisitiniz daha sonra patladı. Zararınızın doktorun teşhis koyamamasından kaynaklandığını göstermeniz mümkündür.

Yukarıda bahsettiğim gibi, doktorun ihmalkar davrandığını da kanıtlamanız gerekir. Doktor ihmalkar davrandı:

 • Sorulması gereken bazı sorular sorulmadı.;
 • Kan testini uygun laboratuara göndermemek veya unutulması;
 • Hastalığınız için yanlış bir tanı koyulması; ve/veya
 • Aynı deneyime sahip benzer bir doktorun asla yapamayacağı diğer uygulamalar.

Vakaları teşhis edememe ile ilgili zorluklardan bazıları nelerdir?

Birçok nedenden dolayı teşhis edilemediğini kanıtlamak zor olabilir. Doktora ilk gittiğinizde yaşadığınız herhangi bir tıbbi sorun, derhal teşhis edilmiş ve tedavi edilmiş olsa bile, size biraz zarar verebilir. Bu nedenle, yaşadığınız zarar, doktor tıbbi sorununuzu teşhis etmemiş olsa bile gerçekleşmiş olsaydı, ihmallerinin size zarar verdiğini iddia edemezsiniz.

Doğru uzmanı görmemiş olabilirsiniz. Birden fazla vücut sistemi aynı semptomu verebilir, bu da bir durumu doğru bir şekilde teşhis etmeyi zorlaştırır. Ayrıca, doktordan kasıtlı veya kasıtsız olarak bilgi saklamış olabilirsiniz. Örneğin, doktora yanıltıcı bilgiler vermiş olabilirsiniz, bu da doktorun sorunu doğru bir şekilde teşhis etme yeteneğine yardımcı olabilir veya engel olabilir. Bunun bir örneği, doktora bunu yapsanız bile sigara içmediğinizi söylerseniz olacaktır. Doktor, akciğer kanseri veya diğer solunum yolu hastalıkları geliştirdiğinizi doğru bir şekilde teşhis edemeyebilir, çünkü araştırmalarını yanlış bilgilere dayandırırlar.

Ek olarak, doktorun veya hastanenin yükseltebileceği bazı savunmalar vardır. Bu savunmaların en yaygın olanı, hastanın kendi ihmali yoluyla yaralanmalarına katkıda bulunması nedeniyle hastanın yaralanmaları için yalnızca güvenilir olmadığını iddia ettikleri katkıda bulunan ihmal olacaktır. Bir başka yaygın savunma, yasal işlem yapma konusundaki zamanaşımının sona ermesi veya nedensellik eksikliğidir.

Yanlış Teşhis ve Yanlış Tedavi için Avukata İhtiyacım Var mı?

Bu davalardan önce hukuki  teşhisi yapmak çok önemlidir, mümkün olan en kısa sürede avukata danışmalısınız. Deneyimli bir ceza avukatı, davanızın gerçeklerini gözden geçirebilir ve davanızı desteklemek için yeterli kanıt toplamanıza yardımcı olabilir. Son olarak, bir avukat sizin adınıza bir dava açabilir ve gerektiğinde mahkemede sizi temsil edebilir.

İlgili Makaleler  :

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.