Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruroja

Ceza Yargılamasıdna HAGB’nin Bozulması ve Tekerrür

05.11.2021
Ceza Yargılamasıdna HAGB’nin Bozulması ve Tekerrür

Hükmün açıklanmasının geri bırakılması müessesesine diğer yazılarımızda değinmiştik. Ancak tarafımıza ulaşan sorunlara açıklık getirmeye çalıştığımız bu yazıda ise daha önce verilmiş olan HAGB kararı sonrası denetim içerisinde yeni bir suç işlenmesi halinde HAGB’nin açıklanması durumunda infazının ne şekilde gerçekleştireleceği yönünde olacaktır.

İlk suçtan ötürü verilmiş olan bir HAGB kararı sonrası kişi hakkında ya hapis cezası ya da adli para cezası verilmiştir.  Örnek fail, 1 yıl hapis cezası almış olsun.  Denetim süresi içinde ( çocuklarda 3 yıl, yetişkinlerde 5 yıl ) yeni bir suç işlemiş ve bu suçtan ötürü de 2 yıl hapis cezası aldıysa bu kişiye tekerrür hükümleri uygulanmadan infaza geçilecektir. İnfazın hesaplanması ise içtima kuralıyla hesaplanacaktır. Yani ikinci suçtan verilen hapis cezası ile HAGB kararı ile verilmiş olan hapis cezası toplanıp buna göre hapis cezasının içtiması yapılacaktır. Yukarıda örneğe göre 3 yıl hapis cezasının infazı hesaplanacaktır.  İnfazı yeni işlenmiş suç tarihleri ve adi suç işe 1/2 olarak , 1 yıl 6 ay hapise düşecek ve denetimli serbestlik süresi 1 yıl düşüldükten sonra uygulanacaktır.

HAGB Bozulması Halinde Yatarım Var mı?

HAGB kararı bozulmasından sonra hapis cezası infazı gerçekleşir. HAGB ve sonra işlenen suçun cezasına göre mutlaka cezaevine giriş olacaktır. Çünkü artık hüküm verilmiştir. Ancak halk tabiriyle yatıp-çıkma durumu hapis cezasının süresine göre değişecektir.

İlgili Diğer Makaleler :

Ziyaretçi Yorumları - 11 Yorum
 1. Gökhan dedi ki:

  Merhaba hagb hükmü açıklandı 2 yıl 10 ay ceza aldım yatarı ne kadar denetimli serbestlikten yararlanırmıyım

  1. ercü dedi ki:

   kardesım aynı durum benım basıma geldı ögrenebıldın mı ?

   1. Zeki dedi ki:

    Ban 2 ay ceza dediler içeriye girermiyim alkollü araç kullanmaktan

   2. Hilal dedi ki:

    Öğrenebildiniz mi

    1. Eray dedi ki:

     Ben eşimi darp ettim 1800 gün adli para cezası aldım sonra hükmün açıklanmasının geri bırakılması denetim serbestlik diye kağıt geldi aradan 1 yıl geçti yeni suç işledim bu yeni suctan yüksek ihtimalle hapis olacak hapis cezası alırsam denetim bozulur mu ne olur bozulursa ceza evine girer miyim bu denetimi bozarsa ceza diyelim 3 4 sene aldım ama ilk denetim alırken para cezası verdi hapis vermedi bu denetimi bozarsa oradan yeni davadana aldığım cezanin üstüne para cezası kaç yıl hapis yapıyorsa onu mu ekleyecek bunları bilmiyorum yardımcı olurmusun

     1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

      Ceza alırsanız HAGB kararınız yani adli para cezası bu kez yüzüne karşı okunup hüküm verilecektir muhtemelen. Geçmiş olsun.

 2. Kenan dedi ki:

  Propoganda suçundan 20 ay ceza aldım yatarım ne kadar olacak

 3. Ali O Y. dedi ki:

  HAGB kararından sonra, denetimli serbestlik süresi içerisinde kasıtlı suç işlenildi ve davayı gören mahkeme HAGB kararı veren mahkemeye ihbarda bulundu. Dava kesinlik kazanmadı ve Yargıtay’a gitti, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı davanın düşürülmesi kararını verdi.
  Davanın düşmesi, HAGB’yi etkiler mi?
  Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

 4. zeki dedi ki:

  HAGB KARAI BOZULURSA HAPİS YATARMIM OLKOLDEN TEKTARAFLI TIRAFİK KAZASI BİZULDUDA MAHKEMEM VAR TŞK

 5. Ömer ceylan dedi ki:

  Çok teşekkür ederim bana yardımcı olduğunuza Allah sizden razı olsun

 6. serdar dedi ki:

  Merhaba basit tehdit suçundan 4 ay 15 gün HAGB kararı verildi.HAGB kararına beraat istemiyle itiraz edersem ve beraat verilmezse hapise mi girerim.Genel usül nedir.

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.
× Whatsapp