Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruroja

Ceza Soruşturmasında İletişimin Dinlenmesi ve İletişimin Tespiti Nedir? CMK 135

Ceza Soruşturmasında İletişimin Dinlenmesi ve İletişimin Tespiti Nedir? CMK 135

İletişimin Tespiti Nedir ?

İletişimin tespiti; kişi kiminle ne zaman, ne kadar süreyle konuşmuş sadece bunun belirlenmesidir. Yani bu durumda konuşmanın içeriği denetlenmemektedir.

Sinyal Bilgilerinin Değerlendirilmesi; Telefon nerelere gitmiş, nerelerden sinyal vermiş bunun tespitidir. Bu durumda da iletişimin içeriğine müdahale ve kayıt alma bulunmamaktadır.

CMK 135/8 Dinleme, Kayda Alma, Sinyal Bilgilerinin Değerlendirilmesi ; İletişimin Dinlenmesi

Bu tedbirde telefon görüşmeleri kayda alınır. Görüşme içerikleri denetlenir.

İletişimin Tespiti ile İletişimin Dinlenmesi Arasındaki Fark Nedir ?

İletişimin tespinin yapılabilmesi için katalog suç aranmaz. Her türlü suç için talep edilebilir.

İletişimin Dinlenmesi, sinyal bilgilerinin değerlendirilmesi tedbirinde ise olaya konu suçun katalog suçlar kategorisinde yer alması gerekiyor.

Failin Yakalanması İçin m135/5 Mobil Telefonun yerinin tespiti mümkündür. Bunun için katalog suç aranmaz. Sadece failin yakalanması yönelik bir tedbirdir. m135/1’deki şartlar oluşmadan da mobil telefonun yeri tespit edilebilir. Diğer hallerde ( yani CMK 135/1’e giren hallerde ) amaç delil elde etmek ise burada şartlar ararız.

İletişimin Dinlenmesinde Suçun Hukuki Niteliği Değişirse Dinleme Hukuki Sayılır mı?

Mahkeme, iddianamedeki suçun hukuki nitelendirmesini ile bağlı değildir. Yani savcı soruşturma aşamasında koruma tedbirini örgüt kurma olarak nitelendirdiği bir suçtan vermiş ancak kovuşturma aşamasında aslında suçun katalogta yer alman bir suç olduğu tespiti yapılırsa işte bu zaman elde edilen deliller hukuka aykırı hale gelecektir.

Tesadüfen elde edilen deliller; suç tipiyle alakalı değil, eylemle alakalıdır. Yani tesadüfen elde edilen delillerden söz edebilmek için farklı bir eylem olmalı eğer aynı eylem hakkında soruşturma yürüyorsa ve sonradan hukuki niteliği değişiyorsa biz buna tesadüfen elde edilen delil diyemeyiz.

Eğer en baştan itibaren savcılık suçun nitelendirmesini doğru yapmış olsaydı dinleme mümkün olmayacaktı. Bu nedenle de katalogda yer almayan delillerde delil olarak kullanılamaz. Burada katalog kanunun dolanılmasını önlemek için getirilmiştir.

 

İlgili Diğer Hukuki Makaleler :

 

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.
× Whatsapp