Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruroja

HAGB Kararına İtiraz Halinde Hüküm Açıklanır mı?

HAGB Kararına İtiraz Halinde Hüküm Açıklanır mı?

Hükmün açıklanmasının geri bırakılması ( HAGB ) tanımına daha önceki yazılarımızda değinmiştik. Bu yazıda meslektaşların sıkça sorduğu çoğu kişinin doğru bildiğini düşündüğü ancak eksik bildiği hususlardan biri olduğu için bu yazıyı yazmak istedik.

Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararına itiraz edildiğinde itiraz merci olarak Ağır Ceza Mahkemesi dosyayı esasıyla inceleyecektir. Bu haliyle HAGB kararı verilmiş bir dosyada şartları oluşmamışsa itiraz merci HAGB kararını kaldırabilir ve yeni bir hüküm kurabilir.  Yani HAGB’ye itiraz edildiği için HAGB’nin kaldırılacağına ilişkin bir durum söz konusu değildir.

Kısaca, Yargıtay yerleşik içtihatları ve doktrindeki ortak kanaat HAGB kararları içerisinde verilen kararlar ortada açıklanmış infaz edilebilir ve dolayısıyla temyiz veya istinaf yolu olmadığından kazanılmış hak teşkil etmemektedir.

Yargıtay bir kararında ise sadece sanık lehine HAGB’ye itiraz edilmiş ise aleyhe bozma yasağı gereği mevcut cezadan daha fazla arttırım yapılamayacağına karar vermiştir. ( Suçun vasfı yine değişebilir) YARGITAY 14. Ceza Dairesi Esas No: 2017/7422 Karar No: 2018/7718

Yargıtay, daha önceleri HAGB incelemesinin sınırlı olabileceğine dair tutum benimsemiş ise de sonraki kararlarında bu tutumdan yukarıda belirttiğimiz şekilde esastan inceleme yetkisi vermiştir.

HAGB İtiraz Etmeliyim ?

Hakkında HAGB kararı verilmiş bir kişi için her durumda HAGB itiraz etmek mantıklı olmayabilir. Örnek olarak,  basit dolandırıcılık ile nitelikli dolandırıcılık arasında kalınmış bir durum varsa HAGB kararına itirazda Ağır Ceza Mahkemesi suçun niteliğinin basit dolandırıcılık yerine, nitelikli dolandırıcılık olduğu yönünde bir değerlendirme yaparsa HAGB’yi ortadan kaldırarak mahkumiyet hükmü kurabilir. Bu sebeple dosyanın durumunu iyi analiz ederek HAGB itiraz etmek yerinde olacaktır.

İlgili Diğer Hukuki Makaleler :

 

 

Ziyaretçi Yorumları - 7 Yorum
 1. Ozkan dedi ki:

  Merhaba hocam uyusturu suçundan 1 8 ay hagb kararı aldım ama toplam 3 kez yargilandim ilki kamu ertelendi ikincisi işte bu 1.8 ay ceza aldım denetim surecinde tekrar yakalattim ama onun duruşması hala sürüyor.hagb aldiktan sonra denetim surecinde hirsizlik suçundan ceza aldım hagb ihbarda bulunulması yaziyor..oysa hagb ihbarda bulunulması için aynı suc olması gerekmezmi Hagb ihbarda bulunulup aciklanirmi ?

  1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

   Özkan bey her yerden yazıyorsunuz size artık cevap vermeyeceğim. Herhangi bir avukatlık bürosuna gidip danışmanlık ücretini ödedikten sonra avukat meslektaşımız size gerekli cevabı verecektir. Danışmanlık ücretleri öyle çok pahalı ücretler değildir. Bu kez paranızı kendinizin hayrına kullanmış olacaksınız.

   1. BARIŞ dedi ki:

    Merhaba Avukat bey İzinsiz Kaçak Kazı Yapma suçundan 13 Ay 10 gün HAGB Kararı aldım. Fakat kaçak kazı yaparken yakalanmadım yolda aracımda dedektör ve kazma kürek vardı. Bu malzemelere el konuldu ve geldiğim yöndeki başkaları tarafından kazınan yerlerin fotoğrafları ben kazmışım gibi kolluk kuvvetleri tarafından iddanemeye eklemiş olay yeri incelemede traktörle sürülen tarlanın ben kazmışım gibi 6×5 uzunluğunda nemli ve üzeri örtülmüş şeklinde rapor sunmuş. Resimlerde kazınan yerlerin eski kazı olduğu belli sadece olay yerinin raporuna istinaden hüküm giydim mahkemede itiraz etmeme ramen bilir kişi istememe ramen Red edildi. Arazi sahibi veya muhtara sorulmasını istedim çünkü bende biliyorumki kazınan yerler en az 5 yıl önceki yerlerdi. HAGB itiraz etmelimiyim teşekkürler şimdiden

    1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

     İtirazınızı yapabilirsiniz.

     1. Osman dedi ki:

      İki kişi olarak nitelikli hırsızlık suçundan 1 yıl 8 ay hapis cezası bana verdi diğerine denetimli serbestlik verdi bunu itraz dilekçesi mümkün mü paraya çevrilmesi mümkün mü

 2. Ali dedi ki:

  Merhaba Avukat Bey, 4483 ile görevi kötüye kullanmaktan toplam 15 kişi yargılandık. Duruşma olmadan mahkeme iddianame üzerinden herkese 6 ay ceza verdi. İyi halden 5 ay, infaz yasası gereği 3 ay 21 gün cezaya hükmetti ve HAGB kara verdi. Herkes razı oldu karara. Ben itiraz ettim. İtirazım neticesinde 6 ay, iyi halden 5 ay ceza verildi. Fakat daha önceki gibi 3 aya düşmedi. Bunun sebebi nedir? İtiraz ettiği için mi ceza indirimi olmadı? Şimdiden teşekkür ederim.

 3. Büşra dedi ki:

  Merhaba. HAGB kararına itiraz edildi. İtiraz sonucu kaç güne belli oluyor. Hiçbir yerde bununla alakalı bilgi bulamadım lütfen yardımcı olur musunuz?

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.
× Whatsapp