Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruroja

Ceza Davasında HAGB Kararına Uyulmaması Sebebiyle Açılış, Uzlaşma ve Şikayetten Vazgeçme

Ceza Davasında HAGB Kararına Uyulmaması Sebebiyle Açılış, Uzlaşma ve Şikayetten Vazgeçme

Ceza davalarında son dönemlerde sıkça karşılaştığımız ve duymaya alıştığımız konulardan birisi HAGB müessesi yani “Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması” kararı.. Bu kararın kesinleşmesine müteakip kişiler 5 yıllık bir denetim süresine tabi tutulur ve bitiminde ceza dosyası hakkında “düşme” kararı verilerek failin adli siciline yansımayacak şekilde tüm sonuçlarıyla ortadan kaldırılır. Bu yazı da ise HAGB kararı verilmiş kişinin 5 yıllık denetim süresi içerisinde kasten işlediği bir suçtan ötürü yargılama sonrasındaki süreç için uzlaştırma aşamasını ele alacağız.

En son yapılan düzenlenmelerle birlikte uzlaştırma kapsamında olan suçlara yenileri eklendi. Bu durumda kişi hakkında yargılama yapılırken uzlaştırma kapsamında olmayan bir suç dolayısıyla verilen HAGB kararının açıklanabilemesi için uzlaştırma hükümleri çerçevesideyse mutlaka karar verilmeden evvel bu hususun araştırılması gerekmektedir.

Öncelikle ifade etmemiz gerekir ki HAGB kararı sonrası 5 yıllık süre içerisinde kasten işlenen bir suç varsa “HAGB Kararına uyulmaması nedeniyle açılış” açıklamalı dava açılıp duruşma günü verilmektedir.

Mahkeme işlenen suç sebebiyle verilen HAGB kararının uzlaştırma kapsamında olup olmadığını re’sen incelemelidir. Eğer ki HAGB aşamasında uzlatırma aşaması olumsuz geçmiş ise tekrardan uzlaştırma bürosuna gönderilmeyecek ve karar verilecektir. Çünkü uzlaştırma prosedürü 1 defaya mahsus uygulanabilecektir.

“HAGB Kararına uyulmaması nedeniyle açılış” dosyasında uzlaştırma aşaması olumsuz bir suç varsa ve bu suç şikayete bağlı bir suç ise yine taraflar şikayetinden vazgeçtiği belirtirse bu durumda kişiye ceza verilmemesi gerekir.

İlgili Makaleler:

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.
× Whatsapp