Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruroja

İstinaf Mahkemesi Ne Kadar Sürer

25.12.2021
İstinaf Mahkemesi Ne Kadar Sürer

İlk derece mahkemeleri tarafından verilen kararlar istinaf mahkemesi olarak da bilinen yani Bölge Adliye Mahkemeleri’ne gönderilirler. Bazı kararlar re’sen istinaf mahkemesine taşınırken çoğu kararlar ise 1 haftalık süre içerisinde kararı veren mahkemeye talep etmek suretiyle yapılmaktadır.

İstinaf Mahkemesi Ne kadar Sürer ?

İstinaf mahkemesine dosyanın gönderilmesi için kararı veren mahkemeye başvuru yaptıktan sonra istinaf mahkemesi kendi dosya yoğunluğuna göre değişkenlik gösterecektir. Eğer ki ilk derece mahkemesince eksik inceleme yapılmışsa ilgili kurumlardan eksik evrakların tamamlanması istenebilecektir. İlgili mahkeme kaleminin dosyaları hazırlamak ve eksiklikleri tamamlaması gibi tüm bu süreç dosyanın ele alınmasına ve karar verilmesine imkan tanıyacaktır.  Bazı dava dosyaları 3 ayda karar verilirken bazı dosyalar yıllarca bekleyebilmektedir. Ama son zamanlardaki dosya yoğunluğuna baktığımızda 1 seneye yakın bir süre beklediğini gözlemlediğimi söyleyebilirim.

İstinaf Mahkemesi – Bölge Adliye Mahkemesi Aynı mıdır?

İstinaf mahkemesi de bölge adliye mahkemesi de aynıdır. İstinaf yapmak aslında sözlük deyimiyle bir üst mahkemeye taşımak anlamına geliyor.

Bir üst mahkemeye nasıl başvururum?

Örnek olarak Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nden ceza aldınız. Karar mahkemede yüzünüze karşı okunduysa 1 haftalık süre içerisinde istinaf yapmanız gerekiyor.  Eğer karar duruşmasında siz bulunmadıysanız evinize tebligat yapıldıktan 1 hafta içinde istinaf yapmanız gerekecektir. Bu durumda temkinli olmanızda fayda var. Başka bir adresinize tebligat yapılması halinde süreyi kaçırabilirsiniz. Üst mahkemeye başvuru yaparken de dilekçenin üst kısmına hitaben;

BAKIRKÖY 2. ASLİYE CEZA MAHKEMESİ’NE

GÖNDERİLMEK ÜZERE

İSTANBUL BÖLGE ADLİYE MAHKEMESİ İLGİLİ CEZA DAİRESİNE

şeklinde başlık yazarak bakırköy 2. Asliye Ceza mahkemesine dilekçe verebilirsiniz.

 

İlgili Diğer Hukuki Makaleler :

Ziyaretçi Yorumları - 1 YORUM
  1. sen dahil dedi ki:

    tüm avukatlar asalak puştlardır.

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.
× Whatsapp