iletisim mouse ev zar soru video kullanici pdf yildiz istatistik sozlesme destek1 telefon deney menu kampanya klasor urun ampul gulenyuz bilgi sunum bina kurumsal arti kalp yorum bilim duyuru sepet liste monitor takvim ceptelefonu whatsapp gazete foto ayar canta anlasma cuzdan saat para nakliye konum tamir alinti dunya elmas ok destek2
Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruroja

İştirak Nafakası Nedir?

17.11.2019
İştirak Nafakası Nedir?

İştirak Nafakası Nedir ?

Nafaka çeşitlerinden birisi olan iştirak nafakası çocuk yönünden verilmektedir. İştirak nafakasının boşanma davası sürerken ki ismi tedbir nafakasıdır. Tedbir nafakası boşanma davası sürerken hem davacı lehine hem de çocuk lehine verilebilmektedir.

İştirak Nafakası Ne Zamana Kadar Ödenir ?

Çocuk için ödenen iştirak nafakası 18 yaşına geldiği zaman otomatik olarak durmaktadır. 18 yaşına kadar velayeti alan eş, boşandığı eşe karşı iştirak nafakası için arttırma davası açabilir. Her yıl otomatik olarak arttırma kararı alınmadıysa bu davayı açabilmektedir. Bu davayı çocuğu temsilen açabilir. Çocuk, 18 yaşına geldiğinde bazen yanlışlık yapılarak velayeti kendisinde olan tekrar dava açmak istiyor. Ancak bu davayı açamaz. Çünkü artık 18 yaşında çocuk ergin olarak medeni haklarını kullanma durumuna gelmiştir. Bu davayı kendisi açacaktır.

18 Yaşından Büyük Çocuğa Nafaka Verilir mi?

18 yaşından büyük çocuğa nafaka verilebilir. Eğer çocuğun ihtiyacı varsa okulu, eğitimi, mesleki sanatı geliştirmek gerekiyorsa o zaman okulu bitinceye kadar bir nafaka tahsis edilir. Ama bu davayı bizzat kendisinin açması gerekmektedir. İlgili Makaleler :
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.
× Whatsapp