Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruroja

Bakırköy Ağır Ceza Avukatı

Bakırköy Ağır Ceza Avukatı

Ağır Ceza avukatı olarak kanunumuz da avukatlar arasında bir ayrım yapılmamıştır. Böyle bir uzmanlık da yoktur. Öyleyse, ağır ceza avukatı olarak denilince ağır ceza mahkemelerinde görülen ve bu alan üzerinde birçok dosya almış ve tecrübe kazanmış meslektaş gelmektedir. Ağır Ceza Mahkemelerinde görülen bu davalarda savunma özgürlüğü bağlayıcılık yönünden çok önemlidir. Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından adliyelerde hangi ağır ceza mahkemelerinin hangi davalara bakacağına ilişkin görevlendirilmeler yapılmaktadır. Ağır Ceza Mahkemelerinin Görev Alanına Giren Suçlar Yönünden Yeni İhtisas Mahkemeleridir. Her mahkemenin ihtisas yönünden yetkili olduğu suçlar olduğu gibi her avukatın da ihtisaslaştığı yani tecrübe kazandığı davalar olmalı ve bu konularda ilerlemelidir.

Bakırköy Adalet Sarayında, Ocak/2019 itibariyle 130 Cumhuriyet Savcısı, 271 Hakim, 2687 personel görev yapmaktadır. Bakırköy Adalet Komisyon Başkanlığına bağlı; 19 Ağır Ceza Mahkemesi, 2 Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi, 4 Çocuk Mahkemesi, 45 Asliye Ceza Mahkemesi, (3’ü 1⁄2) 2 Fikri Sınai Haklar Ceza Mahkemesi, 1 İnfaz Hakimliği, 7 Sulh Ceza Hakimliği, 32 İş Mahkemesi, (9’u 1⁄2) 7 Asliye Ticaret Mahkemesi, 6 Tüketici Mahkemesi, (2’si 1⁄2) 1 Fikri Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi, 11 Asliye Hukuk Mahkemesi, 10 İcra Mahkemesi, 9 Sulh Hukuk Mahkemesi, (3’ü 1⁄2) 13 Aile Mahkemesi, Olmak üzere toplam 186 Mahkeme (17 mahkeme 1⁄2) hizmet vermektedir.

Bakırköy Ceza Avukatı Nedir? Ceza Avukatı Ne İş Yapar ?

Avukatlık kanunumuz yurtdışında olduğu gibi avukatların çalışma alanları veya ihtisas alanları bulunmamaktadır. Her avukat , hukuki alanlarınızın tümüne yardımcı olabilecek nosyona sahip olduğu kabul edilmektedir. Teknik anlamda ceza avukatı gibi bir terim bulunmasa da pratikte dava tecrübeleri, ilgi alanları gibi unsurlar göz önüne alındığında ceza avukatı tabiri kullanılmaktadır. Ceza avukatı olarak davanızı üstlenen avukatlar dava ile hayati önem taşıyacak usul ve esasları inceleyecek hak kayıpları yaşamanıza engel olacaklardır. Bu sebeple ceza davalarınızı mutlaka ama mutlaka bir avukata danışarak yürütmelisiniz. Avukat dışında davaların açılması için adliye önündeki dilekçeci sıfatıyla çalışan kişilerden uzak durmalısınız.   En çok sık karşılaşılan ceza dava türleri,

Ceza Davalarında Hangi Mahkemeler Görevlidir ?

Diğer özel kanunlar haricinde, Türk Ceza Kanununa göre işlenen suçların yargılamaları; asliye ceza mahkemelerinde veya ağır ceza mahkmelerinde görülmektedir. Suçlara ilişkin hapis cezalarının üst limiti dikkate alınarak hangi davanın hangi mahkemede görüleceği tespit edilir.  Asliye ceza mahkemelerinde görülen ceza davaları hususlarında çalışma yapan avukat ağır ceza mahkemelerinde görülen davalar da çalışma gösterebilir. Dediğimiz gibi, ceza avukatı veya ağır ceza avukatı gibi bir ayrım bulunmamaktadır.

Ağır Ceza Mahkemelerinde Görülen Belli Başlı Davalar ;

 • Yağma suçu ( gasp suçu )
 • Adam öldürme suçu
 • Resmi Belgede Sahtecilik
 • Nitelikli dolandırıcılık
 • Devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozmak
 • Hileli iflas
 • Cumhurbaşkanına suikast ve saldırı
 • Askeri casusluk
 • Devlet sırlarını açıklamak
 • Anayasayı ihlal
 • Silahlı örgüt kurma

Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesinde Avukat Tutma Zorunlu mudur?

Türkiye’de görülen ceza davalarının hiçbirinde avukat tutmak zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak davanızın delilleri, son durumu hakkında bilgi edinmek, davayı takip edebilmek çok önemli hususlardır. Özellikle ağır ceza mahkemelerinde görülen davalar açısından belli bir şüphe varlığı dahilinde savcılık tarafından dava açıldığı düşünüldüğünde mahkumiyet olasığılınızı değerlendirmelisiniz. Ağır ceza davalarındaki mahkumiyet süreleri dikkate alındığında avukat yardımıyla profesyonel hukuki destek almanız yararınza olacaktır.

Bakırköy Ağır Ceza Avukatı

Neden Bakırköy’de ceza avukatı.. Başka illerden de ceza davalarını üstlenebilecek avukatlar olabilir. Ancak davanız İstanbul’da olacağı için takibi açısından ve iletişim açısından İstanbul’da bir avukat olması daha iyi olabilir. Bakırköy veya başka ilçelerde olmasının burada pek bir önemi yoktur. Eğer hakkınızda Bakırköy ağır ceza mahkemesinde bir dava açıldıysa mahkumiyet edilme riskinizin azımsanmayacak derecede olduğunu sakın unutmayın. Çünkü ağır ceza mahkemelerinde görülen yargılamalar ceza süreleri asliye ceza mahkemelerinde görülen davalara göre daha yüksektir. Bu dönemde çevrenizde “bu davadan birşey olmaz, pek önemseme, bu dava seninle alakalı” değil gibi pek çok dost nasihatı ile hareket etmeyiniz. Ağır ceza davalarının bir kısmı soruşturma aşamasında bir çoğu ise kovuşturma aşamasında etkin pişmanlık ve zararların giderilmesine müteakip olası mahkumiyet sürenizi direk azaltabilecek veya ortadan kaldıracak olmakla birlikte profesyonel avukat yardımı almamış olmanız bu imkanlardan faydalanamayacağınız ve hak kaybına uğrayacağınız demektir. Ceza avukatı seçmeniz diğer seçimlerinizle pek benzemez. Hak arama özgürlüğünüzü ve hürriyetini en verimli şekilde etkin biçimde gerçekleştirecek bir avukat ile görüşmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Bakırköy ceza avukatı şeklinde belli bir avukat listesi bulunmamaktadır. Ancak Bakırköy Adliyesi çevresi ve bölgelerinde görev yapan bir çok avukat bulunmaktadır. Her büro ve avukatın daha çok yoğunlukla çalıştığı davalar bulunmaktadır. Bakırköy’de ceza avukatı sayısı yeterince bulacağınızdan eminim. Bakırköy’de ceza avukatının yanı sıra hukuk davaları ve diğer hukuki dallada spesifik bir çalışma alanı olan avukatlarda bulabilirsiniz. Halk tabiriyle ağır ceza davaları üzerine çalışma yapan avukatlara ağır ceza avukatı denilmektedir. Avukatlık kanunumuza göre her alan üzerine ayrı bir ihtisas alanı belirlenmiş bir avukatlık dalı bulunmamaktadır. Ağır ceza avukatı Bakırköy‘de ceza soruşturması ve kovuşturmasında sorununuza yardımcı olabilecek yeterliliğe sahiptir.

Başka ilçeler olsun veya Bakırköy ceza avukatları ilk önce yapacağı şey ceza dava dosyanızı incelemektir. Hiç bir avukat telefon üzerinden sorununuza tam olarak hakimiyet sağlayamaz.  Bakırköy Ağır ceza avukatları aramadan önce ceza davanıza konu dosya fotokopinizi elinizde olması ve dosyanızı inceletmenizde fayda olacaktır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.
× Whatsapp