Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruroja

Evden Kargo Ek İş Dolandırıcılığı

Evden Kargo Ek İş Dolandırıcılığı

Son zamanlarda yine tarafımıza ulaşan mağdurlardan çok sayıda şikayet almaktayız.  Bir çok vatandaş evden para kazanmak ümidiyle “evden kargo yapmak” üzere dolandırıcılık faaliyetinin hedefi olabilmektedirler.

Ekonomik sıkıntılar sebebiyle güç durumda olan vatandaşları hedef seçen dolandırıcılık suçunun failleri, reklamlar aracılığıyla mağdurları belirleyip whatsapp iletişim numaralarıyla mağdurların kimliklerini ve bilgilerini almakta ve daha sonra güven ve ciddiyet sağlamak adına banka hesaplarına 5TL bir rakam gönderip daha sonra bu ödemeyi PAPARA hesabına geri göndermelerini talep etmektedirler.  İşte tam burada aslında PAPARA online banka üzerinden mağdurlar adına hesap açıp mağdurların göndermiş olduğu ödeme ile hesaplarını onaylatmaktadırlar. Bu aşamadan sonra ise dolandırıcılık faaliyetini yürüten failler, siber suçlar kapsamında bir başka mağdur üzerinden elde ettiği haksız kazancı hesabını kullandıkları bu mağdurlar üzerinden gerçekleştirip kendi adına iz bırakmadan 2 tarafı mağdur etmektedirler. Bu durumdan mütevellit dolandırılmış kişiler savcılıklara şikayetlere bulunduğunda hesabına para havalesi yapılmış kişi şüpheli haline dönüşmüş olabiliyor hatta hapis cezalarıyla bile karşı karşıya kalabiliyorlar. Bunun yanı sıra hesaplar üzerinden kara para aklama operasyonları ve yasadışı bahis şirketleriyle bağlantılı ekonomik faaliyetlerde bulunabiliyorlar. Bu sebeple UYARIYORUZ..

İnternet üzerinden “evde kargo işi, ek iş” ve adı ne olursa olsun hiç kimseye kimlik bilgilerinizi vermeyiniz. Bu gibi iş görüşmelerini teyidi yapılmamış platformlar üzerinden kesinlikle yapmayınız. Bilmediğiniz kişilerden hesabınıza ödeme kabul etmeyiniz ve havale yapmayınız. Belirli aralıklarla e-devlet sistemi üzerinden hangi bankalarda hesabınız olduğunu kontrol etmenizi de öneriyoruz.

 

İlgili Makaleler:

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.
× Whatsapp