iletisim mouse ev zar soru video kullanici pdf yildiz istatistik sozlesme destek1 telefon deney menu kampanya klasor urun ampul gulenyuz bilgi sunum bina kurumsal arti kalp yorum bilim duyuru sepet liste monitor takvim ceptelefonu whatsapp gazete foto ayar canta anlasma cuzdan saat para nakliye konum tamir alinti dunya elmas ok destek2
Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruroja

İnstagram Yatırım Dolandırıcılığı

İnstagram Yatırım Dolandırıcılığı

Son zamanlarda bilişim sistemleri suretiyle işlenen dolandırıcılık suçlarına instagram ile bir yenisi eklenmiş durumda, aşağıda açıklayacağımız gibi kötü niyetli dolandırıcılık faaliyetlerinin mağduru olmamanız için uyarılarıda bulunmak ve bilinç sağlamak adına bu yazıyı hazırladık. Failler, instagram üzerinden yatırım amacıyla dolandırıcılık eylemlerini gerçekleştirmek için öncelikle hedef instagram hesabını ele geçirip instagram hikayesi ve profiline “çok uygun bir yatırım yaparak 70-80 bin tl kazandığını ” bahsetmekte ve daha sonra hesabı çalınan instagram hesabının sahibi kişinin arkadaş listesindeki mağdurlardan kendisine mesaj gelmesini beklemektedir. İşte tam bu sırada dolandırıcılık faaliyeti başlamış bulunuyor. Hesabı çalınan kişi gibi konuşmaya devam eden failler, öncelikle 2-3 bin lira tutarında bir ödeme yapmasını tavsiye ediyor. Sonra da para kazandın diyerek bunun vergisi olduğunu ileri sürüp başka ödeme taleplerinde bulunuyor. Burada arkadaş listesinde bulunan 3.kişi mağdurlar dolandırıldığını bile bile artık bir ödeme yaptığı için bir inançla para göndermeye devam ediyor.

İnstagram Dolandırıcılığına Karşı Ne Yapmak Gerekiyor?

Öncelikle dolandırıcılık faaliyetleri hiçbir şekilde son bulmayacak ve şekilde değiştirerek devam edecektir. Öyleyse vatandaşlar öncelikle bu dolandırıcılık faaliyetlerine maruz kalmamak için bilinçlenmesi ve dikkatli olması gerekiyor. Failler öncelikle hesabını ele geçirmek istediği kişinin popüler olmasına dikkat etmektedir. Takipçi sayısı yüksek ve mavi onaylı hesaplar yüksek risk gruplarını oluşturmaktadır. Failler hesabını çalacağı kişiyi öncelikle analiz etmekte ve kişiye olta göndererek şifresini ele geçirmeyi hedeflemektedir. Mesela hesabını çalmak istediği kişinin mesleği avukat ise “telif hakkı şikayeti ile karşı karşıyasınız resimlerinizde telif hakkı bulunmakta bu sebeple hesabınız kapatılmadan formu doldurmanızı talep ediyoruz” demektedir. Eğer hesabı çalınmak istenen kişi doktor ise o kişiye de mesleğine göre bir mesaj göndererek oltaya düşürmeye çalışmaktadır. Bu sebeple her ne olursa olsun hiçbir şekilde instagram hesabınıza ait şifrelerinizi hiç kimseye vermemeniz gerekmektedir. Ayrıca çift faktörlü kimlik doğrulaması da aktif edilmesi güvenlik riskini arttıracaktır.

İnstagram Yatırım Dolandırıcılığı Mağduru Olarak Para Gönderdim Ne Yapmalıyım?

Bu durumda instagram mesajlaşmalarınızın ekran görüntüsünü ve göndermiş olduğunuz ödeme dekontunun çıktısını alıp savcılığa şikayette bulunmanız gerekmektedir. Bu hususta bir avukat yardımı alınırsa savcılık soruşturma aşamasının takibi yapılması sağlanabilir. Ama maddi imkanı olmayan kişiler için avukat tutma zorunluluğunun da bulunmadığını söylememiz gerekiyor.  Hukuki süreç savcılıkta süreye göre değişkenlik göstermektedir. Bu durumda özellikle hesabına para gönderdiğiniz kişi de bilişim sistemleri suretiyle dolandırıcılık suçundan yargılanacağı için ifadesi alınacaktır.

Gönderilen Paramı Geri Alabilir miyim?

Savcılık nezdinde gönderilen bu para için yukarıda da bahsettiğimiz üzere hesap sahibinin ifadesi alınacaktır. Bu durumda fail bu ödemeyi geri yapma zorunluluğu bulunmamakta ancak eğer ki fail, mağdurun uğradığı zararı öderse ceza hukuku anlamında ceza indirimi yani etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanacaktır. Bu sebeple failin bu ödemeyi yapması kendisi açısından mutlak bir avantaj olduğu için ödemeyi yapması beklenir.

Son söz olarak,

Ofisimizi arayarak dolandırıldım ne yapmalıyım diye sorular lütfen sormayınız. İlk önce bu yazıyı okumanızı tavsiye ediyoruz.

İlgili Makaleler :

Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
  1. Ahmet i dedi ki:

    Instagram dan AVM yaptım dolandırıcılık yaptı benimle 11,444 lira aldı daha istiyor ama alnamiyorum nereye şikayet edebilirim

    1. Avukat Tevfik YILDIRIM dedi ki:

      Sorunuzu tam olarak anlamadım. Ancak kimseye para göndermeyiniz.

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.
× Whatsapp