Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruroja

Şahsi Cezasızlık Hallerinde Suçtan Zarar Gören ve Mağdur Ayrı Olması Halinde

Şahsi Cezasızlık Hallerinde Suçtan Zarar Gören ve Mağdur Ayrı Olması Halinde

Türk Ceza Kanunu’nda bazı suçlar bakımından şahsi cezasızlık sebepleri bulunmaktadır. ( Örn, dolandırıcılık, güveni kötüye kullanma, banka kartlarının kötüye kullanılması vb. )

Örneğin, mağdurun şirketi adına yapılan bir hukuka aykırılık durumunda normalde direkt mağdur suçun muhatabı olsaydı şahsi cezasızlık uygulanabilecek iken mağdura ait şirketin muhatap olması durumunda şahsi cezasızlık sebepleri uygulanmayacaktır. Bu husus maddi  hukuka hukuka ilişkindir.

Ancak belirtmek gerekir ki maddi hukuka ilişkin kurumlar ile muhakeme hukuku bakımından ayrı ayrı değerlendirmek gerekir.

Yani, maddi hukuk bakımından mağdur, sahibi olduğu şirket olduğu için şahsi cezasızlık hükmüne tabi olmasa da, CMK 171 ve CMK 174’deki itiraz hakkını kullanma muhakame hukukuna dair olduğundan itiraz hakkını kullanabilme şartları maddi hukuktan bağımsız olarak muhakeme hukuku alanında değerlendirilerek, suçtan zarar gören sıfatına sahip olan mağdurun C.savcısının takipsizlik kararına itiraz edebilmesi mümkün olmalıdır.

İlgili Makaleler :

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.
× Whatsapp