Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruroja

Yargıtay Kararlarında TCK 192/3 Uyuşturucu Suçunda Etkin Pişmanlık

Yargıtay Kararlarında TCK 192/3 Uyuşturucu Suçunda Etkin Pişmanlık

Uyuşturucu ticareti yargılamalarında soruşturma ve iddianame aşaması incelendiğinde suçun failinin lehine ve aleyhine tüm hususların değerlendirilmesi gerekirken çoğu zaman tüm aleyhe hususları görürüz. Yargılama yani kovuşturma aşamasına gelindiğinde de illaki Yargıtay’da bu dosyaların ele alındığı duruma gelmiş durumdayız. Sanki çoğu yerel mahkemenin etkin pişmanlığı uygulama yasağı varmışcasına hareket etmelerini anlamış değilim. Tabi arada gerçekten hakkıyla dosyayı inceleyip karar veren mahkemelerimizin olduğunu da söylemeliyim.  Bu yazıda Yargıtayın uyuşturucu ticareti dosyalarına ilişkin etkin pişmanlık kararlarının yer aldığı kararları bir araya getirmek istedim.

Ağır Ceza Avukatı

Ağır ceza mahkemelerinin işleyişine ilişkin yukarıda değindiğimiz sorun ve problemlerin çözümüne ilişkin meslektaşlarımız müvekkillerinin haklılığını ortaya koymak için gerekli özveriyi göstermektedir. Ceza hukukçusu olarak meslektaşlarımızın istinaf ve temyiz dilekçeleri gerçekten içtihat çıkaracak kararlara da öncülük etmektedir.

Uyuşturucu Ticareti Suçunda Etkin Pişmanlık Kararları

Haklarında aleyhlerinde mahkûmiyetlerine yeterli delil bulunmadığı aşamada, sanık …’in ev aramasında çocuk çantası içerisinde ele geçirilen esrarların kendisine ait olduğunu, sanık …’in ise aynı ikamette esrar satışı yaptıklarını ve esrarı diğer sanıklarla paketlediğini beyan etmek suretiyle suçlarının ortaya çıkmasını sağlayan sanıklar hakkında TCK’nın 192/3. maddesinde düzenlenen etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanması gerektiğinin gözetilmemesi, ( 10. Ceza Dairesi 2017/934 E.  ,  2021/1285 K. )

Sanık …’ın dosya kapsamına göre diğer sanık … tarafından otobüse bırakıldığı anlaşılan valizdeki ele geçirilen esrarları valize koymadan birlikte paketlediklerini beyan etmek suretiyle hakkında aleyhinde mahkûmiyetine yeterli delil bulunmadığı aşamada, kendi suçunun ortaya çıkmasını sağladığının, sanık …’ın ise diğer sanık …’in kimlik bilgileri ve suçla ilgisinin bilinmediği aşamada 14/11/2012 tarihli Silifke Cumhuriyet Başsavcılığındaki savunmasında diğer sanık …’in kendisine para yolladığını beyan etmesi ve buna ilişkin PTT dekontunu, ibraz etmesi üzerine… hakkında soruşturma başlatıldığının ve suçla ilgisinin tespit edildiğinin anlaşılması karşısında sanıklar hakkında TCK’nın 192/3. maddesinde düzenlenen etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanması gerektiğinin gözetilmemesi, ( 10. Ceza Dairesi         2017/951 E.  ,  2021/1286 K. )

Dosyada bulunan 01/11/2017 tarihli olay tutanağına göre, hakkında ihbar veya soruşturma bulunmayan sanığın şüphe üzerine yanına gidildiğinde sanığa görevlilerce üzerinde suç unsuru bulunup bulunmadığının sorulması üzerine kendiliğinden, dört paketteki toplam net 10 gr esrarı görevlilere teslim edip, ele geçen kullanım sınırları içerisindeki uyuşturucuyu satmak için bulundurduğunu söyleyerek kendi suçunun ortaya çıkmasına hizmet ve yardım ettiği anlaşılmakla,TCK’nın 192/3. maddesinde öngörülen etkin pişmanlık hükmünün uygulanması gerektiğinin gözetilmemesi, (10. Ceza Dairesi  2020/12005 E.  ,  2021/859 K.)

Olay tutanağı içeriğine göre kullanma sınırları içerisinde kalan uyuşturucu madde ile yakalanan sanığın, yanında bulunan tanık …’da ele geçen uyuşturucu maddeyi kendisinin karşılıksız verdiğini beyan ederek uyuşturucu madde ticareti yapma suçundan mahkûmiyetine yeterli delil bulunmadığı aşamada,ikrarı ile kendi suçunun ortaya çıkmasına hizmet ve yardım etmesi nedeniyle sanık hakkında TCK’nın 192/3. maddesindeki etkin pişmanlık hükmünün uygulanması gerektiğinin gözetilmemesi, (10. Ceza Dairesi 2019/4409 E.  ,  2021/735 K.)

Kullanıcı sanığın beyanlarıyla tanık ..’in uyuşturucuyu sanık …’tan aldığına dair ifadesi dışında hakkında mahkûmiyete somut ve yeterli delil bulunmadığı aşamada, suçunun ortaya çıkmasına hizmet ve yardımda bulunması nedeniyle hakkında TCK’nın 192/3. maddesinde düzenlenen etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanması gerektiğinin gözetilmemesi, (10. Ceza Dairesi 2017/5939 E.  ,  2021/689 K.)

18/03/2013 tarihli olay, yakalama ve üst arama tutanağı içeriği ile tüm dosya kapsamına göre; …’un üzerinde yapılan aramada ele geçirilen suç konusu uyuşturucuların kendisine ait olduğunu söyleyerek aleyhinde yeterli delil bulunmadığı aşamada ikrarı ile suçunun ortaya çıkmasını sağlayan sanık hakkında, TCK’nın 192/3. maddesinde düzenlenen etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanması gerektiğinin gözetilmemesi, ( 10. Ceza Dairesi         2019/5453 E.  ,  2021/727 K.)

 

 

İlgili Diğer Hukuki Makaleler :

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.
× Whatsapp