Hürriyet Mahallesi, Kız Kalesi Sokak No:3 İç Kapı: 2, 34403 Kâğıthane/İstanbul
trenfrdearruroja

Beylikdüzü Ceza Avukatı

Beylikdüzü Ceza Avukatı

İstanbul’un en büyük ilçelerinden biri olan Beylikdüzü bölgesi içerisinde sırasıyla ceza davaları, boşanma davaları, icra davaları en çok sıklıkla görülen dava tipleridir. Ancak bölgede inşaat ve iş yeri sayısının da oldukça artması sebebiyle iş hukuku alanında da bir çok anlaşmazlık ve buna bağlı davalar görülmektedir. Haliyle bu davalara ilgilenecek, müvekkili ile doğru bir çalışma programı belirleyip gizlilik sınırları içerisinde görev yapacak avukat arayışı da artmaktadır.

Günümüzde, halkın tabiriyle ceza avukatı, iş avukatı, boşanma avukatı, icra avukatı gibi terimler avukatlık kanunumuzda bulunmamaktadır. Bu tabirle belirtilmek istenen avukatın ilgi gösterdiği ve çalışma alanı olarak kendine belirlediği kategorilerdir. Her avukat bu davaları üstlenebilecektir.

Avukat Beylikdüzü’nde Olması Zorunlu mudur?

İstanbul ili ilçesinde her avukat rahatlıkla diğer ilçelerdeki davaları takip edebilmektedir. İş yoğunluğuna bağlı olarak avukat ile iletişime geçilip davayı üstlenip üstlenmeyeceği öğrenilmelidir. Beylikdüzünde avukatlık bürosu olan bir avukat, Kocaeli, Van gibi illerde de davaları üstlenebilecek iken İstanbul ili ilçesinde bulunan bir avukatlık bürosunun hangi ilçede olduğunun bir önemi bulunmamaktadır. Önemli olan avukat-müvekkil ilişkisiyle davaya ait bilgileri edinmek sonrasında avukatın dosya üzerinde gerekli özeni göstererek çalışmasıdır. Her avukat bu özeni göstermek için gerekli çalışmayı yapacaktır.

Beylikdüzü en iyi avukat veya en iyi ceza avukatı gibi bir terim kanunumuzda bulunmamaktadır. Avukatlık mesleği, kendine özgü disiplin ve etik kuralları bulunan onurlu bir meslektir. Her avukat davalarınızı takibini yapabilir ancak siz en güvendiğiniz avukatla çalışma özgürlüğüne sahipsiniz.

Beylikdüzü Ceza Avukatı Nedir? Ceza Avukatı Ne İş Yapar ?

Avukatlık kanunumuz yurtdışında olduğu gibi avukatların çalışma alanları veya ihtisas alanları bulunmamaktadır. Her avukat , hukuki alanlarınızın tümüne yardımcı olabilecek nosyona sahip olduğu kabul edilmektedir. Teknik anlamda ceza avukatı gibi bir terim bulunmasa da pratikte dava tecrübeleri, ilgi alanları gibi unsurlar göz önüne alındığında ceza avukatı tabiri kullanılmaktadır. Ceza avukatı olarak davanızı üstlenen avukatlar dava ile hayati önem taşıyacak usul ve esasları inceleyecek hak kayıpları yaşamanıza engel olacaklardır. Bu sebeple ceza davalarınızı mutlaka ama mutlaka bir avukata danışarak yürütmelisiniz. Avukat dışında davaların açılması için adliye önündeki dilekçeci sıfatıyla çalışan kişilerden uzak durmalısınız.   En çok sık karşılaşılan ceza dava türleri,

Ceza Davalarında Hangi Mahkemeler Görevlidir ?

Diğer özel kanunlar haricinde, Türk Ceza Kanununa göre işlenen suçların yargılamaları; asliye ceza mahkemelerinde veya ağır ceza mahkmelerinde görülmektedir. Suçlara ilişkin hapis cezalarının üst limiti dikkate alınarak hangi davanın hangi mahkemede görüleceği tespit edilir.  Asliye ceza mahkemelerinde görülen ceza davaları hususlarında çalışma yapan avukat ağır ceza mahkemelerinde görülen davalar da çalışma gösterebilir. Dediğimiz gibi, ceza avukatı veya ağır ceza avukatı gibi bir ayrım bulunmamaktadır.

Ağır Ceza Mahkemelerinde Görülen Belli Başlı Davalar ;

 • Yağma suçu ( gasp suçu )
 • Adam öldürme suçu
 • Resmi Belgede Sahtecilik
 • Nitelikli dolandırıcılık
 • Devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozmak
 • Hileli iflas
 • Cumhurbaşkanına suikast ve saldırı
 • Askeri casusluk
 • Devlet sırlarını açıklamak
 • Anayasayı ihlal
 • Silahlı örgüt kurma

Ağır Ceza Mahkemesinde Avukat Tutma Zorunlu mudur?

Türkiye’de görülen ceza davalarının hiçbirinde avukat tutmak zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak davanızın delilleri, son durumu hakkında bilgi edinmek, davayı takip edebilmek çok önemli hususlardır. Özellikle ağır ceza mahkemelerinde görülen davalar açısından belli bir şüphe varlığı dahilinde savcılık tarafından dava açıldığı düşünüldüğünde mahkumiyet olasığılınızı değerlendirmelisiniz. Ağır ceza davalarındaki mahkumiyet süreleri dikkate alındığında avukat yardımıyla profesyonel hukuki destek almanız yararınza olacaktır.

Beylikdüzü İlçesi Ceza Davalarında Yetkili Mahkeme Hangisidir?

Beylikdüzü ilçesi sınırlarında işlenen suçlardan ötürü yetkili mahkeme Büyükçekmece Adliyesi’ndedir. Ancak Büyükçekmece Adliyesi’nde ağır ceza mahkemeleri bulunmadığından ötürü ağır ceza gerektiren üstte bahsettiğimiz suçların yargılamalarında, Bakırköy Ağır Ceza Mahkemeleri’ yetkilidir. Ağır ceza suçları haricinde kalan suçların yargılamaları ise Büyükçekmece Asliye Ceza Mahkemeleri tarafından yerine getirilmektedir.

Beylikdüzü Ağır Ceza Davaları için Avukatlık Ücreti

Beylikdüzü veya diğer ilçeler fark etmeksizin tüm avukatlar Barolar Birliği tarafından her yıl yayınlanan asgari ücret tarifesinin altında ücret almaları yasaktır. Buna ek olarak İstanbul Barosu her yıl tavsiye niteliği taşıyan davalar için ücret belirlemektedir. Avukatlar bu tarife uymak zorunda olmayıp daha fazla ücret talep edebilirler. İstanbul ili için 2019 yılına ilişkin İstanbul Barosu tavsiye niteliğindeki avukatlık tarifesi şöyle;

Ağır Ceza Mahkemeleri için Avukatlık Ücreti,

 • Sanık Müdafiliği avukatlık ücreti 12.200,00-TL
 • Mağdur / Katılan Vekilliği ücreti 9.000,00-TL

Asliye Ceza Mahkemesi için Avukatlık Ücreti,

 • Sanık / Suça Sürüklenen Çocuk Müdafiliği avukatlık ücreti 8.500,00-TL
 • Mağdur / Katılan Vekilliği ücreti 6.200,00-TL

Sulh Ceza ve İnfaz Hakimliği için Avukatlık Ücreti 3.500-TL

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hukuki Danışmanlık Ücretlidir. İletişim ve Randevu için arayabilirsiniz.
× Whatsapp